Reklama

Reklama

Kukiz '15 mówi ''nie'' zmianom w Kodeksie Wyborczym?

Opublikowano: 27 listopada 2017 16:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Biurze Poselskim posła Tomasza Rzymkowskiego Juliusz Bielecki - prezes oddziału sieradzkiego Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz'15 i Marcin Motylewski - sekretarz oddziału sieradzkiego Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz'15, przedstawili stanowisko Kukiz'15 wobec procedowanych w Sejmie zmian w Kodeksie Wyborczym.

Reklama

Podstawowym zarzutem wobec proponowanej ustawy o zmianie Kodeksu Wyborczego jest likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych. Według polityków Kukiz '15 Prawo i Sprawiedliwość chce sobie w ten sposób zagwarantować polityczną reprezentację w każdej gminie i powiecie.

- Nie zgadzamy się na kolejnych Misiewiczów, gdzie nie mają znaczenia kompetencje, tylko ważne jest że są to osoby z klucza partyjnego - mówił Juliusz Bielicki.

To nie jedyna wada ustawy proponowanej przez PiS. Kolejne, jakim sprzeciwia się Kukiz '15, to m.in. możliwość kandydowania do rad gmin i powiatów każdej osoby zamieszkałej w danym województwie, co zwiększa w samorządzie liczbę osób niezwiązanych z lokalną społecznością, a ułatwia startowanie w wyborach partii politycznych, którym brakuje kadr na danym terenie.

- Widać modyfikacje, które mają pójść na korzyść partii rządzącej - mówił Marcin Motylewski. - PiS zakłada, że okręgi będą dzielone przez komisarzy. Nie wiadomo według jakich kryteriów będą dzielone okręgi wyborcze - dodał.

Jednak politycy Kukiz '15 dostrzegają również wiele zalet projektu ustawy, m. in nacisk na transparentność - kamery i przezroczyste urny, dwukadencyjność wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów, większe zabezpieczenie obiektywizacji procesu wyborczego - wszystkie wybory, a więc również samorządowe organizować ma Państwowa Komisja Wyborcza, a także transparentność działania samorządów, np. poprzez przeprowadzanie transmisji internetowych z sesji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • 4 lata temu | ocena +7 / -7

  O Matko Bosko Częstochosko

  Dyniogłowy faszystowski SK....UR...WY.....SYN!!!! Że też pokarał nas Bóg takimi śmieciami!

 • 4 lata temu | ocena +13 / -13

  Mysiewicz

  Żeby nie być obłudnikiem to należałoby teraz wystawić pana Rzymkowskiego w wyborach na prezydenta Kutna.

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  gniew55

  P. Motylewski, posiada pan zbyt mało wiedzy aby zająć się "dużą polityką", brakło jej nawet wtedy, kiedy przyszło w teleturnieju wystąpić. Może lepiej zająć się jakąś konkretną robotą i nie udawać wyroczni politycznej.-

 • 4 lata temu | ocena +10 / -10

  Jas

  swinie od koryta bedam odsuniente

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  ...

  "Słyszę tyle wielkich słów o ojczyźnie i papieżu Pustka w głowach, ślepy tłum ja nikomu już nie wierzę W telewizji nowy show Ktoś się mizdrzy do kamery Oddasz mu swój cenny czas Coś od życia się należy Demokracji gorzki smak pomylono znów składniki Wciąż za mało prostych słów Wciąż za dużo polityki".

 • 4 lata temu | ocena +11 / -11

  O Matko Bosko Częstochosko

  Jak tylko prezes znajdzie wystarczająco dużą rurkę to wciągnie i rzymka i dyniogłowego a gdy nie będą potrzebni to ich wyrzuci do kosza niczym posmarkaną chusteczkę ale co się na chapią do tego czasu to będzie ich .

  • 4 lata temu | ocena +7 / -7

   Nergalik

   Matki do tego nie mieszaj.