Reklama

Kutnianie coraz rzadziej szczepią dzieci

Opublikowano:
Autor:

Kutnianie coraz rzadziej szczepią dzieci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Naczelny Sąd Administracyjny orzekł: urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. Mogą też ukarać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 000 złotych. Ilu mieszkańców powiatu kutnowskiego uchyla się od obowiązku szczepienia swoich dzieci? Z danych sanepidu wysnuwa się wniosek, że tendencja ta jest wzrostowa.

Autyzm, alzheimer, a nawet obniżenie poziomu intelektu. To zdaniem środowiska antyszczepionkowego skutki szczepień dzieci. Społeczeństwo jest podzielone, jedni jak mantrę powtarzają "szczepionki zabiją moje dziecko", obawiają się także powikłań i wystąpienia odczynów poszczepiennych. Inni z kolei stoją obok tego całego zamieszania i na pytanie "szczepić, czy nie szczepić" zdecydowanie odpowiadają twierdząco. Fakty są jednak takie, że w ubiegłym roku nie zaszczepiono ponad 26 tysięcy dzieci. W każdym roczniku jest ich po 370–400 tys. i choć te nieszczepione nie są większością, to ich liczba rośnie w zastraszającym tempie.

- Jeśli ta tendencja się utrzyma, to w tym roku może być 40 tys. niezaszczepionych, a w kolejnym już ponad 50 tys. – informował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bodnar.

Czyżby propaganda antyszczepionkowa zbierała swoje żniwo? Co roku liczba dzieci, których rodzice nie decydują się na szczepienia, wzrasta o jedną trzecią. Tendencja wzrostowa zauważalna jest również w naszym powiecie. Z danych zgromadzonych przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kutnie wynika, że do maja tego roku dzieci, które nie zostały poddane szczepieniu było o 2 więcej niż w całym roku poprzednim. W 2017 roku dzieci, które nie zostały poddane szczepieniom było 18, a 26 rodziców/opiekunów uchyliło się od wykonania obowiązku. Jak sytuacja wygląda w tym roku?

- Na dzień 30 maja odnotowaliśmy 20 dzieci nie poddawanych szczepieniom (29 rodziców/opiekunów uchylających się od wykonania obowiązku - informuje Sylwia Lewandowska, Kierownik Oddziału Epidemiologii PSSE w Kutnie.

Jak wiadomo, każde szczepienie obarczone jest ryzykiem wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Najczęstszymi jego objawami się krótkotrwałe i łagodne odczyny poszczepienne, takie jak zaczerwienienie, ból, obrzęk w miejscu podania szczepionki czy stan podgorączkowy lub gorączka. Poważne i ciężkie powikłania po szczepieniu zdarzają się bardzo rzadko, a w naszym powiecie nie było takich w ogóle. Zaledwie u 3 zaszczepionych dzieci wystąpiły lekkie powikłania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE