Reklama

Kutno (już) nie takie bogate. Duże spadki w ogólnopolskim rankingu

Opublikowano:
Autor:

Kutno (już) nie takie bogate. Duże spadki w ogólnopolskim rankingu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutno, powiat kutnowski, a także niektóre gminy miejskie i wiejskie pojawiły się w rankingu jednostek samorządu terytorialnego "Bogactwo samorządów". Zarówno miasto róż, jak i cały powiat zanotował duże spadki. Jak wypadamy na tle kraju?

W rankingu najbogatszych powiatów powiat kutnowski w tym roku piastuje 49. miejsce z zamożnością wynoszącą 861,65 zł na mieszkańca. Odnotował spadek w stosunku do ubiegłego roku, bowiem w poprzednim rankingu uplasował się na 40. pozycji. Najwyżej w historii stał na 30. miejscu w 2007 roku. W porównaniu z tegorocznym zwycięzcą - powiatem człuchowskim z województwa pomorskiego, nasz powiat jest biedniejszy o 492,43 zł na mieszkańca.

Wśród miast powiatowych Kutno zajęło 50. pozycję. Tutaj wskaźnik zamożności w ubiegłym roku wyniósł 3162,37 zł na mieszkańca i tutaj również zanotowano spadek, bowiem w ubiegłym roku Kutno zajmowało 39. pozycję. Ponad dwa razy więcej dochodu na mieszkańca notują Polkowice (dolnośląskie), które od początku trwania rankingu, czyli od 16 lat, zajmują pierwsze miejsce w rankingu, w tym roku ze wskaźnikiem 6900,95 zł na mieszkańca.

Ranking objął również gminy. Wśród gmin wiejskich najwyższe 52. miejsce zdobyła gmina Dąbrowice - 4498,97 zł na mieszkańca. Po nim, na 184. miejscu znalazła się gmina Nowe Ostrowy z wynikiem 3366,59 zł na mieszkańca. 218. miejsce zajęła gmina Krzyżanów z wynikiem 3278,15 zł na mieszkańca. Daleko po nich, na 686. miejscu uplasowała się gmina Strzelce z wynikiem 2798,75 na mieszkańca, a na 886. miejscu Bedlno z wynikiem 2704,65 zł na mieszkańca. Gmina Kutno zajęła jeszcze dalsze, 1064 miejsce z wynikiem 2625,56 zł na mieszkańca.

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych.

- Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) - czytamy we wstępie rankingu.

Tak jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby.

- Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej - czytamy dalej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE