Według ogólnopolskich statystyk w Polsce rodzi się 51% chłopców i 49% dziewczynek. Kutno od początku roku odwraca te proporcje.
W I półroczu ubiegłego roku sytuacja jeszcze wyglądała normalnie, czyli tak jak w cały kraju - łącznie urodziło się 373 dzieci, z czego 166 było płci żeńskiej, a 207 męskiej. Ten rok jednak przyniósł niespodzianki, bowiem dzieci urodziło się dokładnie tyle samo - 373, ale proporcje są całkowicie odwrócone - urodziło się 196 dziewczynek i 177 chłopców.
Co to oznacza?
W tej chwili, kiedy jeszcze w kraju rodzi się statystycznie więcej dzieci płci męskiej, praktycznie aż do 50 roku życia przewagę liczebną mają mężczyźni. Nadwyżkę liczebną nad mężczyznami panie osiągają dopiero w grupie wieku 50+. Im dłuższe życie, tym te różnice te się powiększają: w wieku 65 lat na 100 mężczyzn przypada już 157 kobiet, a w wieku podeszłym - 85 lat i więcej - na 100 mężczyzn przypada aż 267 kobiet. Czy jeśli trend urodzeń się odwróci, to okaże się, że panie już na dobre wyprą mężczyzn i będą wiodły prym?
To właśnie obserwuje się w kutnowskim szpitalu. Jakie będzie pod tym względem kolejne półrocze na porodówce? Sprawdzimy!