Reklama

Kutno Plus interweniuje u wojewody w sprawie radnego Matusiaka

Opublikowano:
Autor:

Kutno Plus interweniuje u wojewody w sprawie radnego Matusiaka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Stowarzyszenie Kutno Plus skierowało do Wojewody Łódzkiego wniosek o wydanie zarządzenia zastępczego w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego miejskiego Krzysztofa Matusiaka. - Obecnie oczekujemy na działania Wojewody w tym względzie, choć biorąc pod uwagę wynik wyborów, liczymy się z tym, że mogą one zostać podjęte już przez nowego wojewodę - uważa Teofil Trybura, przedstawiciel stowarzyszenia.Przypomnijmy, że stowarzyszenie wnioskowało wcześniej do Rady Miasta o wygaszenie mandatu K. Matusiakowi. Wniosek ten jednak odrzucono.

Zdaniem stowarzyszenia K. Matusiak jako członek zarządu Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Pionier nie może jednocześnie pełnić funkcji radnego.

- Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Radny Pan Krzysztof Matusiak pełni funkcję zastępcy Prezesa Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „PIONIER" w Kutnie i do chwili obecnej nie zaprzestał jej pełnić, w związku z tym w sposób rażący naruszył zakaz wynikający z art. 24 f. ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, czym naraził się na konsekwencję wynikające z art. 383 § 1 Kodeksu wyborczego - podnosi Stowarzyszenie Kutno Plus.

Przypomnijmy, że zdaniem szefa rady nie ma jednak podstaw do wygaszenia mandatu.

- Jak powszechnie wiadomo, w Radzie Miasta Kutno funkcjonuje skromna liczebnie opozycja, dlatego to bardzo dobrze, że obywatele interesują się naszą pracą i działalnością samorządową - mówił w rozmowie z nami Grzegorz Chojnacki. - Chylę czoła przed zaangażowaniem i trudem jaki wkłada Stowarzyszenie Kutno Plus w rozwikłanie prawnych aspektów sprawowania mandatu przez niektórych radnych. Mam jednak wrażenie, iż praca Stowarzyszenia nosi znamiona uporczywego nękania, ponieważ wykładnia prawna jest poniekąd jednoznaczna. W przypadku radnego Krzysztofa Matusiaka dwukrotnie analizowaliśmy sytuację. Pierwszy raz w poprzedniej kadencji, kiedy radny obejmował funkcję w Zarządzie spółdzielni, oraz ostatnio, po wniosku Stowarzyszenia - dodaje przewodniczący przyczatając szereg wyroków m.in. NSA.

O sprawie będziemy informować.

Z pismem zapoznać się można w załącznikach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE