reklama
reklama

Kutno uczciło 104. rocznicę odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dokładnie 104 lata temu Polska odzyskała niepodległość i wyzwoliła się spod jarzma zaborców. Tamte wydarzenia wspominane są dziś w całym kraju. Również w Kutnie późnym popołudniem odbyła się wielka patriotyczna uroczystość, a Plac Piłsudskiego wypełnił się mieszkańcami naszego miasta.
reklama

Od godz. 12:00 do 16:00 na Placu Wolności trwał Piknik Wojskowy, który cieszył się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Kutna. Fotorelację z tego wydarzenia znajdziecie tutaj: Tłumy w sercu Kutna. Na Placu Wolności trwa Piknik Wojskowy [ZDJĘCIA].

O godz. 16:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca rozpoczęła się natomiast msza święta z udziałem Pododdziału Honorowego 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po nabożeństwie mieszkańcy udali się na Plac Piłsudskiego, gdzie rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i oficjalna część tegorocznych obchodów. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński. 

- 11 listopada 1918 roku, tak jak w Warszawie i wielu innych miastach, również w Kutnie rozpoczęła się akcja przejmowania władzy. Członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej przejęli gmachy użyteczności publicznej oraz opanowali dworzec kolejowy, co było zadaniem trudnym, gdyż w mieście stacjonował silny garnizon niemiecki. W wyniku współdziałania ugrupowań politycznych powołano Tymczasową Radę Powiatową. Mianowano burmistrza Kutna Tomasza Klepę. Udział w odbudowie Rzeczypospolitej i walkach o jej granice mieli również inni mieszkańcy Kutna. 

 

- W tym wyjątkowym dniu oddajemy hołd twórcom niepodległej Polski. Wiemy, że ten wywalczony dar wolności jest nam dany, ale jest także nam zadany. Słowa te nabierają szczególnego znaczenia i wymowy w sytuacji, kiedy nieopodal granic Polski rozgrywa się wojna Rosji z Ukrainą. Kolejnym etapem agresji rosyjskiej może być Polska. W tym miejscu pragnę wyrazić słowa wielkiego uznania i szacunku dla żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, że stoją na straży bezpieczeństwa granic i suwerenności naszej ojczyzny - mówił prezydent Burzyński.

Kolejnym punktem uroczystości był apel poległych, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecne były delegacje parlamentarzystów, samorządów, instytucji publicznych, stowarzyszeń, placówek oświatowych i służb mundurowych. 

Obchody zakończyły się defiladą pododdziałów. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama