Reklama

Kutno w Unii Europejskiej: „możliwości i inwestycje”

Opublikowano:
Autor:

Kutno w Unii Europejskiej: „możliwości i inwestycje” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W minioną środę prócz Święta Pracy obchodziliśmy rocznicę 15-lecia wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. Władze samorządowe Kutna mówią o co najmniej podwójnym szczęściu: nie dość, że odgórnie weszliśmy do UE, to jeszcze lokalnie wykorzystaliśmy wszystkie możliwości jakie daje Unia, aby odmienić nasze miasto.

Jakie konkretnie? Możliwości, jakie dała władzom Kutno UE wymienia prezydent Zbigniew Burzyński.

Budżet Kutna w momencie przystąpienia do UE nie przekraczał 70 mln zł. Na tę kwotę składało się zaledwie 12,5 miliona złotych odpisów z PIT czyli odpisów z podatku dochodowego, który płacą mieszkańcy miasta. Podatek od nieruchomości od firm też nie był wysoki.

Na przełomie XX i XXI wieku głównym problemem było duże bezrobocie, które poskutkowało zubożeniem mieszkańców. Największą ilość osób bezrobotnych odnotowaliśmy na początku 2003 roku – było to wtedy 6,5 tysiąca osób. Spowodował to upadek dużych przedsiębiorstw takich jak Odlewnia, Fabryka Maszyn Rolniczych “KRAJ”, Kutnowska Prefabrykacja Betonów oraz restrukturyzacja zatrudnienia w innych zakładach.

Od 2001 roku kutnowska Podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej już istniała, ale bez odpowiedniej infrastruktury świeciła pustkami. W czasach gdy bezrobocie i, co za tym idzie, potrzeby wśród mieszkańców były ogromne wraz z zastępcą ds. inwestycyjnych ś.p. Krzysztofem Komorowskim zdecydowaliśmy, że jedną z pierwszych miejskich inwestycji będzie uzbrojenie terenu przeznaczonego pod przyszłe zakłady pracy. Należy podkreślić, że wszyscy radni poszczególnych kadencji wspólnie ponad podziałami dostrzegali wagę tego zadania. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że była to najważniejsza decyzja samorządu, która umożliwiła zatrudnienie tysięcy mieszkańców, a także poprawę stanu finansów miasta.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zachęciło nowych inwestorów. Po niepełna 2 miesiącach w kutnowskiej podstrefie pojawiły się pierwsze firmy: DS Smith i Kofola. Później ich liczba zwiększała się rokrocznie. Obecnie w podstrefie działa blisko 20 zakładów, a w całej dzielnicy przemysłowej ponad 60. Zatrudnienie znalazło w nich 9 tysięcy osób.

W 2019 roku budżet Kutna sięga prawie 250 mln zł. W ciągu minionych 15 lat budżet zwiększył się czterokrotnie. Zaplanowane na ten rok wpływy z podatku dochodowego od mieszkańców też są czterokrotnie wyższe niż 15 lat temu – sięgają blisko 48 milionów złotych. Wszystkie wskaźniki pokazują, że mieszkańcom i miastu udało się osiągnąć prawdziwy sukces. Najważniejszy z nich to rozwój gospodarczy. Kutno rozwija się dzięki temu, że nadal powstają nowe miejsca pracy. Jesteśmy w ścisłej czołówce województwa łódzkiego, jeśli chodzi o wartość produkcji sprzedanej przemysłu w przeliczeniu na mieszkańca. Produkujemy więcej niż w Gdyni, Szczecinie czy Rzeszowie.

Kutno maksymalnie wykorzystało szanse i korzyści płynące z akcesji naszego kraju do UE. Z każdym rokiem powstają kolejne inwestycje dofinansowane z funduszy unijnych. Najważniejsze z nich to:

 • budowa kanalizacji w dzielnicy zaparkowej – jeden z pierwszych dużych projektów w Kutnie, poprawiający jakość mieszkania ,,za torami'', a także późniejsza budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Jesiennej i Rolniczej, Grunwaldzkiej, Żniwnej, Kilińskiego, Sklęczkowskiej i Odlewniczej w Kutnie;
 • budowa dróg i insfrastruktury w Podstrefie Kutno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które zapoczątkowały rozwój dzielnicy przemysłowej Sklęczki – budowa ul. Wschodniej, Metalowej, Górnej, Wodnej, Poprzecznej;
 • budowa ,,małej zachodniej obwodnicy Kutna'' wraz z mostem na Ochni;
 • termomodernizacja wszystkich szkół podstawowych, przedszkoli i budynków użyteczności publicznej;
 • budowa Aquaparku Kutno;
 • utworzenie kompleksu terapeutyczno - integracyjnego "Wspólny Dom" poprzez rozbudowę Domu Noclegowego oraz budowę 2 budynków z 32. mieszkaniami chronionymi;
 • przebudowa Domu Dochodowego Straży Ogniowej na Centrum Teatru Muzyki i Tańca
 • rozbudowa Kutnowskiego Domu Kultury;
 • renowacja Dworku Modrzewiowego;
 • projekt Kutno - Miasto Róż , który zakładał poprawę wizerunku miasta poprzez ujednolicony System Informacji Miejskiej;
 • utworzenie żłobka w Kutnie;
 • rewitalizacja Willi Troczewskiego, w której znajduje się Urząd Stanu Cywilnego
 • budowa Centrum Seniora przy ul. Wyszyńskiego;
 • przebudowa bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wkrótce w ramach tego samego projektu zakupione zostanie 6 autobusów elektrycznych;
 • rewitalizacja najstarszej historycznej części Kutna poprzez odbudowę Pałacu Saskiego oraz modernizację Placu Wolności i Rynku Zduńskiego.

Należy również wspomnieć o mniejszych inwestycjach, takich jak realizacja projektów miękkich np. ,,Cyfrowy Pitagoras”, skierowanych do uczniów kutnowskich szkół.

W kwietniu br. rozpoczęliśmy odbudowę Pałacu Saskiego wraz z modernizacją ratusza miejskiego oraz przebudowę Placu Wolności i Rynku Zduńskiego. Przed nami budowa Zielonej Osi Miasta wzdłuż rzeki Ochni, która mamy nadzieję, rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Na wszystkie te inwestycje Kutno pozyskało blisko 140 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej, a ich łączny koszt to prawie 200 milionów złotych. Nie byłoby możliwości ich realizacji bez środków na niezbędny wkład własny ze strony miejskiego budżetu. A to zagwarantował rozwój przemysłowy miasta, który został zapoczątkowany inwestycjami w strefę ekonomiczną.

Bez wątpienia można też powiedzieć, że wykorzystaliśmy 15 lat w Unii Europejskiej najlepiej, jak było można. Kutno, z miasta upadającego przemysłu, stało się ponadregionalnym biegunem wzrostu. I to jest największy sukces miasta i jego mieszkańców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE