Reklama

Reklama

Kutno zmienia system opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Psy z Wojtyszek zostaną bez pomocy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Kutno zmienia system opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Psy z Wojtyszek zostaną bez pomocy? - Zdjęcie główne

Kutno zapowiedziało zmianę polityki wobec bezdomnych zwierząt. Pomocą nie zostaną jednak objęte czworonogi, które już przebywają w schronisku w Wojtyszkach | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W sierpniu br. Kutno zapowiedziało zmianę polityki wobec bezdomnych zwierząt. Schronisko w Wojtyszkach ma być stopniowo zastępowane domami tymczasowymi, w których psy i koty będą czekać na adopcję. O realizację tych zapowiedzi oraz liczbę zwierząt przebywających w schronisku pyta radna Ewa Rzymkowska. Wiadomo już, że te czworonogi, które obecnie znajdują się w schronisku, nie będą brane pod uwagę podczas szukania domów tymczasowych.

Reklama

Domy tymczasowe i współpraca z wolontariuszami 

16 sierpnia urząd miasta ogłosił, że Kutno zamierza zupełnie zmienić system opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Zamiast wyłapywania i wywożenia do schroniska, psy i koty mają trafiać pod opiekę wolontariuszy i czekać na adopcję w domach tymczasowych.

- Takie rozwiązanie funkcjonuje już w Kutnie od kilku miesięcy, co widać po statystykach zwierząt przebywających w schronisku w Wojtyszkach. Liczba zwierzaków systematycznie maleje. W przypadku psów zmniejszyła się ona prawie o 50. To efekt współpracy z kilkunastoosobową grupą lokalnych wolontariuszy i miłośników zwierząt. Dzięki wolontariuszom możemy każdemu bezdomnemu zwierzakowi znaleźć nowy dom. Ci ludzie to prawdziwe anioły i za punkt honoru stawiają sobie to, aby psiaki nie trafiały do schroniska – mówił wówczas Kamil Klimaszewski z biura prasowego UM Kutno.

Jak w tej chwili wygląda realizacja nowych założeń? Ile domów tymczasowych udało się już znaleźć? O to postanowiła zapytać radna Ewa Rzymkowska, która złożyła w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.

W otrzymanej odpowiedzi zastępca prezydenta Jacek Boczkaja podkreśla, że prowadzenie domów tymczasowych wymaga zmiany Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Kutno, a tego nie udało się jeszcze zrobić. Na chwilę obecną pracownicy Wydziału Dróg i Gospodarki Komunalnej otrzymują zgłoszenia (główne ustne deklaracje) od osób chętnych na prowadzenie takich domów.

Zwierzęta z Wojtyszek nie zostaną objęte pomocą

Od dłuższego czasu dużo kontrowersji wzbudza schronisko w Wojtyszkach, do którego trafiają bezdomne zwierzęta z terenu Kutna. W związku z tym radna zapytała o liczbę czworongów z naszego miasta, które tam przebywają, dane dotyczące adopcji oraz czasu ich pobytu.

Jak wynika z danych z 30 września w schronisku przebywa 26 bezdomnych psów oraz 14 kotów z terenu miasta. Jak wyjaśnia Jacek Boczkaja, biorąc pod uwagę dane za 2021 i 2022 rok, do adopcji trafiają średnio trzy psy w miesiącu. 

17 psów przebywa w Wojtyszkach już ponad 5 lat. 

- Z odpowiedzi na moje ostatnie zapytanie wynika, że na 26 psów terenu Kutna przebywających w Wojtyszkach, 23 psy są tam już ponad 3 lata. Aż 17 psów przebywa w schronisku ponad 5 lat.  Niestety, psy ze schroniska nie będą brane pod uwagę, jeśli chodzi o nową politykę prozwierzęcą w Kutnie. Jednym słowem, skazujemy je na wiele lat, o ile nie dożywocie w schronisku - pisze w mediach społecznościowych Ewa Rzymkowska.

Wiadomo również, że zwierzęta, które obecnie przebywają w schronisku nie będą brane pod uwagę przy poszukiwaniu domów tymczasowych. Jak zaznaczają władze miasta, sprawa ich adopcji to zadanie schroniska, zgodnie z zawartą z miastem umową. 

Warto przypomnieć, że na koniec 2019 roku we wspomnianym schronisku przebywały 84 psy i 9 kotów. Na koniec 2020 roku 72 psy i 6 kotów, pod koniec września tego roku 26 psów i 14 kotów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy