Reklama

Kutno znów deklasuje. Jesteśmy w krajowej czołówce

Opublikowano:
Autor:

Kutno znów deklasuje. Jesteśmy w krajowej czołówce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kolejny ranking i kolejne wysokie miejsce. Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie produkcji wszystkich polskich powiatów. Powiat kutnowski znalazł się na 20 miejscu.

W 2016 roku wartość produkcji sprzedanej przemysłu w powiecie kutnowskim wyniosła 5,965 mld zł. W przeliczeniu per capita, czyli na mieszkańca jest, to 60 362 zł. W porównaniu z 2015 rokiem to spory wzrost (wówczas wartość sprzedanej produkcji wynosiła niecałe 5,5 mln zł.). Dane uwzględniają te podmioty, które zatrudniają więcej niż 9 osób.

- Trudno powiedzieć, ile spośród tej produkcji przypada na samo Kutno, ponieważ GUS nie podaje takich danych dla miast, które nie są jednocześnie powiatami, ale z pewnością więcej niż 75% (taki odsetek miejsc pracy w powiecie znajduje się w Kutnie). Ponieważ dane uwzględniają jedynie firmy zatrudniające powyżej 9 osób, ten odsetek może w praktyce wynosić nawet 90% lub więcej – pisze Marcin Ciesielski na swoim profilu Stop Dyskryminacji Kutna.

W zestawieniu brane są pod uwagę wyłącznie powiaty i miasta na prawach powiatu. Wypadamy lepiej niż Toruń, Rzeszów, Opole czy Kielce.

Powiat kutnowski jest pod tym względem zdecydowanym liderem w naszym regionie. W powiecie gostynińskim produkcja per capita wyniosła 6779 zł, w kolskim 23 195 zł, włocławskim ziemskim 8990 zł, dla powiatu łęczyckiego brak danych. Z kolei jeśli chodzi o najbliższe miasta na prawach powiatu to: Łódź – 22 594 zł, Skierniewice 15 624 zł, dla Płocka brak danych. Natomiast dla Włocławka kwota per capita wyniosła 48 419 zł.

- Mniej niż u nas, pomimo istnienia wielkiej spółki państwowej, jaką jest Anwil, i braku wliczania terenów wiejskich. Bełchatów i Kutno to zdecydowani liderzy w województwie pod względem nasycenia przemysłem, ale Kutno osiągnęło tę pozycję bez udziału spółek skarbu państwa – dodaje M. Ciesielski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE