Reklama

Lawina rozwodów w Kutnie zostanie zatrzymana? Ciekawy pomysł władz

Opublikowano:
Autor:

Lawina rozwodów w Kutnie zostanie zatrzymana? Ciekawy pomysł władz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niedawno W TYM MIEJSCU pisaliśmy o niepokojącej tendencji dotyczącej liczby rozwodów w naszym mieście. Możliwe, że sytuacja wkrótce będzie wyglądała zgoła inaczej. Dlaczego? Otóż Polaków do rozwodów chce zniechęć rząd wprowadzając nowe przepisy. Jakie dokładnie?

Gwoli przypomnienia – jeśli chodzi o nasze miasto, to liczba rozwodów niestety jest niepokojąco wysoka.

- W 2017 roku zawarto 279 związków małżeńskich, a liczba rozwodów wyniosła 115. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 roku zawarto 95 małżeństw. Liczba rozwodów - 72 - informowało nas Biuro Prasowe Urzędu Miasta Kutno.

W pierwszej połowie 2017 roku zawarto 166 małżeństw, a liczba zarejestrowanych rozwodów wyniosła 59. Nastąpił więc spory spadek zawierania małżeństw i wzrost rozwodów.

Rząd chce zniechęcić Polaków do rozwodów. Jak podaje „Fakt”, po zmianach, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość najpierw małżonkowie będą musieli stanąć przed mediatorem, który będzie usiłował odwieść ich od tej decyzji. Jeśli to się nie uda, wówczas będzie ich nakłaniał do porozumienia się w kwestii podziału majątku czy opieki nad dziećmi.

Mediacja teoretycznie nie będzie obowiązkowa, ale małżonkowie będą musieli przynajmniej raz ją odbyć. Jeśli upłyną ustawowe terminy, mediator poinformuje sąd, co ustalili małżonkowie. Za procedurę mediacyjną, która będzie trwała miesiąc, będzie płacić państwo.

Resort Zbigniewa Ziobry chce zniechęcić małżeństwa do rozwodu także za pomocą opłat sądowych. Wprawdzie ministrowi nie udało się przeforsować podwyższenia opłaty sądowej za rozwód z 600 do 2000 zł, ale i tak będzie drożej.

Obecnie połowa opłaty sądowej za złożenie wniosku rozwodowego jest zwracana, jeśli o rozwód zgodnie, bez orzekania o winie, starają się obie strony. Teraz żadnego zwrotu nie będzie, z wyjątkiem separacji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE