Reklama

Likwidacja i zmiana lokalizacji filii bibliotecznych. Radni zagłosowali

Opublikowano:
Autor:

Likwidacja i zmiana lokalizacji filii bibliotecznych. Radni zagłosowali - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W trakcie dzisiejszej Sesji Rady Miasta Kutno, która miała być poświęcona tylko podjęciu uchwały w sprawie przekazania petycji dotyczącej przebudowy ul. Zimowej prezydentowi, omawiano też dodatkowy punkt. Radni podejmowali też decyzję o likwidacji oraz zmianie lokalizacji filii bibliotecznych.

Mowa o Centrum Informacji Technicznych oraz filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej nr 4 zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego w Kutnie. Projekt uchwały podejmowanej dziś przez radnych obejmuje likwidację centrum oraz przeniesienie filii nr 4 w inne miejsce. O tym dlaczego, informowała dyrektor Magdalena Konczarek.

- Projekt mówi o likwidacji jednej filii oraz o zmianie lokalizacji drugiej filii. Kutnowska biblioteka ma 4 filie. Nie pochylaliśmy się specjalnie nad problemem filii, bo w perspektywie mieliśmy budowę nowej biblioteki. W tej chwili nowa biblioteka jest niemożliwa, trzeba zająć się filiami. Centrum Informacji Technicznych i Biznesowych powstało w 2007 r. we współpracy z ARRK. Buło skierowane do przedsiębiorców, uczniów szkół zawodowych, osób zakładających swoje firmy. Założenia były świetne, ale okazało się, że nie do końca się to spełnia. Statystyki dotyczące udostępniania książek znacznie się pogorszyły, nie było też profesjonalnej obsługi (brak etatu bibliotekarza -red). Zlikwidowanie filii poprawi warunki, ponieważ grupa odbiorców znajdzie księgozbiór powiększony o księgozbiór biblioteki głównej. Będzie lepszy dostęp - biblioteka czynna do godz. 18 oraz w soboty, profesjonalna obsługa, możliwość udostępnienia pozycji na zewnątrz - wyjaśniała.

Problem filii nr 4 przy ul. Dąbrowskiego dotyczy zaś złego stanu technicznego budynku - pochodzi on z lat 60. Dlatego też jej nową lokalizacją może być Szkoła Podstawowa nr 1, gdzie jest oddzielne wejście, są przestronne i czyste pomieszczenia oraz lepsze warunki dla czytelników. Nowa lokalizacja, jeżeli będzie w SP 1, skutkować będzie nowym gronem odbiorców.

Radny Rafał Jóźwiak zainteresował się, co stanie się z budynkiem na ul. Dąbrowskiego po likwidacji filii.

- Obecnie nie ma jeszcze żadnego projektu dotyczącego zagospodarowania, najpierw musimy zrobić ekspertyzę stanu - odpowiedział wiceprezydent Zbigniew Wdowiak.

Z kolei radny Janusz Kołodziejski zapytał, czy będzie się to wiązało ze zmianami stanu zatrudnienia:

- Czy będzie trzeba kogoś zatrudnić lub zwolnić?

Dyrektor MiPBP uspokoiła, że nie, ponieważ w filii nr 4 jest etat bibliotekarza, który przejdzie do nowej lokalizacji, natomiast w Centrum Informacji Technicznych i Biznesowych nie ma żadnego etatu.

Radni podjęli uchwałę 20 głosami za. Jednak zgodnie z przepisami dopiero po pół roku od podjęcia tej uchwały można oficjalnie podjąć decyzję o likwidacji oddziału.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE