Dobra okazja aby pomóc i miło spędzić weekend
Koncert charytatywny będzie miał miejsce 27 kwietnia o godz. 19:00 w Kutnie na ulicy Teatralnej 1. Bilety kosztują 80 złotych, w dniu koncertu ich cena wyniesie do 90 złotych. Wejściówki online można kupić na biletyna.pl. Cały dochód zostanie przekazany Marcinowi Szymczakowi (40 lat), który od 18 lat choruje na cukrzycę, a w maju 2023 roku w wyniku powikłań związanych z tą chorobą amputowano mu prawą nogę powyżej kolana. Brak kończyny sprawia Marcinowi problemy w codziennym funkcjonowaniu dlatego też cały dochód zostanie przeznaczony na sfinansowanie protezy.
czytaj także: Pożary aut elektrycznych. Strażacy z regionu mają nową broń do walki z nimi
Historia zespołu, którą warto znać
Dezerter został założony wiosną 1981 r. przez uczniów warszawskiego technikum elektronicznego Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) i Roberta „Robal” Materę (muzyka, gitara, głos). Zespół pierwotnie nazywał się SS-20 (od radzieckich pocisków balistycznych, rozmieszczonych m.in. na terytorium Polski), a jego skład uzupełnili: Darek „Stepa” Stepnowski (bas, głos) i Darek „Skandal” Hajn (głos).
Zespół zadebiutował publicznie w listopadzie 1981 roku podczas X Mokotowskiej Młodzieżowej Jesieni Muzycznej, gdzie otrzymał wyróżnienie, jednak nagrody nie zostały wręczone z powodu wprowadzenia stanu wojennego. Po udziale w festiwalu w Jarocinie w 1982 roku, zespół odniósł sukces.
Po jakimś czasie z powodu kontrowersyjnej nazwy, grupa straciła możliwość koncertowania i musiała wybrać między zakończeniem działalności a zmianą nazwy. Muzycy zdecydowali się na zmianę nazwy na Dezerter we wrześniu 1982 roku. Wiosną 1983 roku zespół znagrał cztery utwory w profesjonalnym studiu nagraniowym, które zostały później wydane jako EP-ka.
W 1985 r. Stepę zastąpił Paweł Piotrowski. Rok później ze śpiewania zrezygnował Skandal, a jego obowiązki przejął Robal i od tego momentu Dezerter funkcjonuje jako trio.
W 1987 roku album „Underground out of Poland” został wydany przez amerykańskie wydawnictwo Maximum Rock'n'Roll, a po długich wysiłkach muzycy wreszcie otrzymali paszporty od komunistycznych władz, co pozwoliło im rozpocząć koncerty za granicą. Od 1988 roku zorganizowano kilka ważnych tras koncertowych w Europie Zachodniej (m.in. Niemcy, Francja, Szwajcaria, Holandia) i Wschodniej (Ukraina), które osiągnęły apogeum w 1990 roku, gdy Dezerter zagrał również w Japonii. Ten okres koncertów za granicą zbiegł się z zawieszeniem grania w Polsce w wyniku braku bezpieczeństwa dla muzyków i publiczności z powodu narastających awantur. Działalność koncertowa została wznowiona dopiero w grudniu 1989 roku.
Pod koniec lat 90. koncerty Dezertera zaczęły maleć, a Tony opuścił zespół. Wtedy grupa stała się duetem i wydała album "Decydujące starcie" w 2000 roku. W tym czasie do Dezertera dołączył Jacek Chrzanowski, znany z Kolaborantów i Heya. Od tego momentu gra on z zespołem. W 2004 roku ukazała się płyta "Nielegalny zabójca czasu" oraz pierwsze DVD z koncertem na X Przystanku Woodstock. W XXI wieku Dezerter zaczął częściej koncertować za granicą, odwiedzając m.in. Wielką Brytanię, USA, Czechy, Niemcy i Finlandię. Album "Prawo do bycia idiotą" z 2010 roku zdobył nagrodę Fryderyka za album roku, co było drugim wyróżnieniem zespołu. Kolejne wydawnictwo "Większy zjada mniejszego" ukazało się w 2014 roku. W 2016 roku wydano reedycję pierwszej winylowej EP z 1983 roku. W latach 2021 i 2022 zespół wydał kolejne albumy "Kłamstwo to nowa prawda" i "1986, co będzie jutro?", których wydawcą jest MYSTIC PRODUCTION.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.