Reklama

Marek Belka spokojny o PKB Polski. Wzrost gospodarki w tempie 3,4%

Opublikowano:
Autor:

Marek Belka spokojny o PKB Polski. Wzrost gospodarki w tempie 3,4% - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas ostatniej konferencji prasowej Marek Belka określił, że tempo wzrostu PKB Polski utrzymuje się na umiarkowanym poziomie. Wszystko w rękach gospodarstw domowych oraz potrzeb konsumpcyjnych przedsiębiorców.//

Umiarkowany wzrost nie jest powodem do zmartwień

Belka wspominał o umiarkowanym tempie wzrostu polskiej gospodarki, ale jednoznacznie zaznaczył, że to nie powód do zmartwień, a sygnał, że PKB będzie rosło w perspektywie długo- a nie krótkoterminowym.

W ocenie prezesa Narodowego Banku Polskiego, głównymi motorami napędowymi dla danych makroekonomicznych są przede wszystkim:

  • eksport,
  • konsumpcja gospodarstw domowych,
  • konsumpcja przedsiębiorców.
Pytany o wskaźniki, Belka ocenił, że eksport, a także poziom konsumpcji firm i gospodarstw domowych utrzymują się na bezpiecznym poziomie i nie ma powodów do zmartwień. Wskazał także na rosnące zapotrzebowanie firm, które wyraźnie odżywają po kryzysie i zaczynają szukać nowych rynków zbytu.

NBP spodziewa się większego wzrostu PKB niż kilka miesięcy temu

W marcowym raporcie Narodowy Bank Polski pokreślił, że spodziewa się 3,4-procentowego wzrostu gospodarki do końca 2015r. i 3,3-procentowego wzrostu rok później. To znacząca poprawa, bo jeszcze kilka miesięcy temu, tj. podczas listopadowej projekcji NBP pisał o wzrośnie na poziomie 3,3% oraz 3,0% odpowiednio dla tego i 2016 roku.

Rada Polityki Pieniężnej zamroziła stopy procentowe

Przypomnijmy, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na utrzymanie głównej stopy referencyjnej (czytaj: co to jest stopa referencyjna?) na poziomie 1,5%. Stopa redyskonta weksli sięga 1,75%, depozytowa 0,50%, a lombardowa 2,50%.

W komunikacie podanych przez RPP czytamy, że to koniec łagodzenia polityki pieniężnej ze względu na wydłużenie się okresu deflacji w Polsce i realne ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu. Marcowe cięcie stóp procentowych o 50 punktów bazowych było wobec tego prawdopodobnie ostatnim w tym roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE