reklama

Mariawici modlili się u kutnowskich ewangelików

Opublikowano:
Autor:

Mariawici modlili się u kutnowskich ewangelików - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW niedzielę w świątyni Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego odbyło się pierwsze w Kutnie nabożeństwo wyznawców Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Liturgii przewodniczył bp M. Karol Babi, zwierzchnik tego Kościoła, zaś kazanie wygłosił kpł. M. Felicjan Szymkiewicz, proboszcz parafii mariawickich w Sobótce Nowej i Kadzidłowej (pow. łęczycki).On też był inspiratorem tego wydarzenia religijnego i ekumenicznego. W modlitewnym spotkaniu uczestniczyli pastor Mateusz Łaciak (duszpasterz lokalnej społeczności ewangelickiej) oraz ks. Maciej Budnik (wikariusz rzymskokatolickiej parafii pw. św. Jadwigi Królowej Polski).

Oprawę muzyczną podniosłej uroczystości zapewnił mariawicki chór młodzieżowy pod kierownictwem Aleksandra i Bartłomieja Słojewskich.

Po nabożeństwie ponad setka obecnych na nim osób przeniosła się do użyczonego przez kutnowskie władze samorządowe Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie obyło się spotkanie integracyjne. Obejmowało ono – poza poczęstunkiem – dwie zwięzłe prelekcje prezentujące historię mariawityzmu oraz jego zasady wyznaniowe.

Mariawityzm był ruchem odnowy religijnej i moralnej, który powstał w Królestwie Polskim na przełomie XIX i XX wieku. Zainicjowała go Maria Franciszka Kozłowska, która – jak wierzą mariawici – miała otrzymać od Jezusa Chrystusa cykl objawień nazywanych Dziełem Wielkiego Miłosierdzia. Propagatorami jego zasad było Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów, w którym zaangażowanych było do 70. księży rzymskokatolickich. W tym także wielu absolwentów Petersburskiej Akademii Duchownej (jedynej wyższej uczelni katolickiej w Imperium Rosyjskim) do której biskupi kierowali najzdolniejszych i najbardziej duchowo rozwiniętych absolwentów diecezjalnych seminariów duchownych.

W roku 1906, po wykluczeniu społeczność mariawitów z Kościoła Rzymskokatolickiego (ponad 40.000 ludu, któremu przewodziło 33. kapłanów Mariawitów) zaczęła budować własną wspólnotę eklezjalną.
Kościół Starokatolicki Mariawitów oraz Kościół Ewangelicko – Augsburski są członkami Polskiej Rady Ekumenicznej i dobrą praktyką tych relacji jest użyczanie jest wzajemne użyczanie sobie świątyń, by mogły się w nich spotkać wyznawcy bratnich wspólnot religijnych. Płoccy ewangelicy przez ponad czterdzieści lat korzystali z gościnności tamtejszych mariawitów. Ostatnio zaś prawosławni z okolic Mińska Mazowieckiego uczestniczą w liturgii wschodniej sprawowanej w tamtejszej świątyni mariawickiej.

Mariawickie nabożeństwa w Kutnie odprawiać się będą w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 17.00 w kościele ewangelickim przy ul. Sienkiewicza 13.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo