Oprawę muzyczną podniosłej uroczystości zapewnił mariawicki chór młodzieżowy pod kierownictwem Aleksandra i Bartłomieja Słojewskich.
Po nabożeństwie ponad setka obecnych na nim osób przeniosła się do użyczonego przez kutnowskie władze samorządowe Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie obyło się spotkanie integracyjne. Obejmowało ono – poza poczęstunkiem – dwie zwięzłe prelekcje prezentujące historię mariawityzmu oraz jego zasady wyznaniowe.
Mariawityzm był ruchem odnowy religijnej i moralnej, który powstał w Królestwie Polskim na przełomie XIX i XX wieku. Zainicjowała go Maria Franciszka Kozłowska, która – jak wierzą mariawici – miała otrzymać od Jezusa Chrystusa cykl objawień nazywanych Dziełem Wielkiego Miłosierdzia. Propagatorami jego zasad było Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów, w którym zaangażowanych było do 70. księży rzymskokatolickich. W tym także wielu absolwentów Petersburskiej Akademii Duchownej (jedynej wyższej uczelni katolickiej w Imperium Rosyjskim) do której biskupi kierowali najzdolniejszych i najbardziej duchowo rozwiniętych absolwentów diecezjalnych seminariów duchownych.
W roku 1906, po wykluczeniu społeczność mariawitów z Kościoła Rzymskokatolickiego (ponad 40.000 ludu, któremu przewodziło 33. kapłanów Mariawitów) zaczęła budować własną wspólnotę eklezjalną.
Kościół Starokatolicki Mariawitów oraz Kościół Ewangelicko – Augsburski są członkami Polskiej Rady Ekumenicznej i dobrą praktyką tych relacji jest użyczanie jest wzajemne użyczanie sobie świątyń, by mogły się w nich spotkać wyznawcy bratnich wspólnot religijnych. Płoccy ewangelicy przez ponad czterdzieści lat korzystali z gościnności tamtejszych mariawitów. Ostatnio zaś prawosławni z okolic Mińska Mazowieckiego uczestniczą w liturgii wschodniej sprawowanej w tamtejszej świątyni mariawickiej.
Mariawickie nabożeństwa w Kutnie odprawiać się będą w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 17.00 w kościele ewangelickim przy ul. Sienkiewicza 13.