Reklama

Reklama

Matury i egzaminy ósmoklasistów będą łatwiejsze. Minister zapowiedział istotne zmiany

Opublikowano: pt, 20 lis 2020 07:00
Autor:

Matury i egzaminy ósmoklasistów będą łatwiejsze. Minister zapowiedział istotne zmiany - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pandemia, zdalne nauczanie, a co za tym idzie - obniżenie poziomu kształcenia, pociągnęły za soba kolejne zmiany. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało wczoraj o przekazaniu do konsultacji społecznych modyfikacji podstawy programowej oraz wymagań egzaminacyjnych dla klas ósmych i maturalnych. Odchudzenie podstawy programowej, mniej pytań, za to więcej czasu na egzaminie, możliwość zrezygnowania z jednego przedmiotu rozszerzonego na maturze - wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązania zostaną wprowadzone w tym roku szkolnym.

Reklama

Szef MEN, Przemysław Czarnek zapowiada, że Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje arkusze, których zakres przedmiotowy i zakres wiedzy będzie ograniczony o około 20-30 procent. Dokumenty te będą konsultowane od 20 do 27 listopada ze środowiskiem nauczycielskim.

Propozycje wszystkich zmian mają być wydane w projekcie rozporządzenia, zaś formuła samego egzaminu i arkuszy egzaminacyjnych zostaną określone w aneksie do informatora wydanego przez CKE.

A kiedy pojawią ostateczne wyniki prac? Te zostaną przedstawione w załączniku do rozporządzenia, które ukaże się około 15 grudnia. Wtedy też zostaną wydane aneksy do informatora, później odbędą się szkolenia dla nauczycieli, a następnie egzamin próbny na arkuszach, które będą odpowiadały tym wymaganiom.

Na czym polegać mają zmiany w egzaminach? Według wstępnych informacji, chodzi głównie o zmniejszenie liczby pytań w arkuszu przy pozostawieniu tego samego czasu na ich rozwiązanie.

Jak wyjaśniał Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN, w języku polskim formy wypowiedzi zostaną ograniczone do rozprawki lub opowiadania, a w matematyce, podobnie jak w języku polskim, będzie mniej zadań, a czas ten sam.

- Ograniczona zostanie także liczba zadań otwartych. W zakresie egzaminu z języka obcego również – mniej zadań, mniejsza trudność struktur gramatycznych – wyliczał Kopeć w odniesieniu do egzaminu ósmoklasistów.

W przypadku egzaminów maturalnych, najważniejszą zmianą będzie możliwość rezygnacji z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, który warunkował zdanie egzaminu maturalnego. A co z egzaminami ustnymi? Póki co żaden z ministów nie potwierdza, jakoby miałyby się one nie odbyć.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)
 • rok temu | ocena +2 / -2

  Ktoś

  "Naucyliele" pewnie się cieszą, bo jeszcze niedawno płakali jaki to przeładowany program.Niestety polska szkoła schodzi na psy,nasze dzieci nie będą wiedziały niedługo skąd pochodzą, gdzie leżała kiedyś ich ojczyzna, jaka była jej historia, ale za to będą wiedziały jak zmienić płeć i jak się masturbaowac.O to chodzi w tym nowym porządku, ... Rozwiń

 • rok temu | ocena +2 / -2

  robert523

  Teraz wystarczy się poprawnie podpisać. Poza tym i tak wielu tumanów, którzy mieli średnia ok. 3.5 teraz ma czerwone paski. Obecnie szkoła to fikcja

 • rok temu | ocena +2 / -2

  N-l

  Najlepiej już dzisiaj dać świadectwa. Po co się męczyć. ????????????

  • rok temu | ocena +3 / -3

   kasienka29

   Wbrew pozorom już tak to wygląda bo szkoła teraz to fikcja. Nauczyciel robi sprawdzian w ten sposób, że daje pytania na które musisz odpowiedzieć w ciągu np godziny i odesłać. Ty te pytania przesyłasz koledze bądź dajesz bratu który jest w domu, on rozwiązuje i masz 5 nie umiejąc nic.

   • rok temu | ocena +0 / -0

    PPP

    Zgadza się ale to chyba nie jest wina nauczyciela że jest nauczanie zdalne. Przecież nie udowodni że to nie uczeń rozwiązywał samodzielnie. Dlatego nauczanie zdalne jest fikcją

 • rok temu | ocena +4 / -4

  nie lubię głupków

  Minister - wychowanek KUL. Dziękuję bardzo, nie skorzystam. Niech sobie PiS otwiera swoje partyjne szkoły dla biednych dzieci, którym przyszło się urodzić w pisowskich rodzinach. I tam niech sobie pan Czarnek robi swoje ideologiczne rewolucje.

  • rok temu | ocena +2 / -2

   Spoko

   Ideologiczne rewolucje to specjalność lewactwa, tylko czyhają aby wleść do szkół ze swoimi pomyslami seksualizacji, edukatorzy seksualni już wyszkoleni, więc kwestią czasu jest spełnienie twojego marzenia, przecież PIS wiecznie rządzić nie będzie.

   • rok temu | ocena +0 / -0

    nie lubię głupków

    "Spoko", nie potrafię zweryfikować Twoich słów, bo jeszcze nie spotkałem tego mitycznego lewactwa. Ale jeśli już kiedyś spotkam, to na pewno odniosę się do tej części Twojej wypowiedzi. Spotkałem natomiast w życiu wielu świrniętych kato-narodowców, którzy tylko marzą o tym, żeby narzucić innym swoje chore światopogląd... Rozwiń