Reklama

Miało być tak pięknie. Przetarg na WORD jednak unieważniony

Opublikowano:
Autor:

Miało być tak pięknie. Przetarg na WORD jednak unieważniony - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Miesiąc temu cieszyliśmy się, że budowa WORD może być już tylko kwestią czasu, bowiem jedyna oferta, która wpłynęła w ostatnim przetargu opiewała na kwotę niższą, niż zamierzał przeznaczyć na ten cel Urząd Miasta. Niestety, mimo to przetarg unieważniono. Dlaczego?

W postępowaniu przetargowym wpłynęła tylko jedna oferta. Wykonawca, firma MK Stella Konrad Marek z Koła, wycenił realizację tej inwestycji na 1 089 954,78 zł brutto, z kolei magistrat na budowę WORD zamierzał przeznaczyć 1,3 mln zł brutto.

Wszystko wskazywało więc na to, że impas dotyczący budowy WORD w Kutnie w końcu zostanie przełamany i inwestycja wreszcie doczeka się realizacji. Niestety, we wtorek pojawiła się informacja, że postępowanie zostało unieważnione. Jak czytamy w uzasadnieniu tej decyzji:

- Oferta ta została odrzucona na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 7A ustawy Pzp z powodu nie wyrażenia przez Wykonawcę zgody o której mowa w art. 85 ust. 2 ustawy Pzp, na przedłużenie terminu związania ofertą, który upłynął w dniu 17.11.2018 r.

Art. 85 ust. 2 ustawy Pzp mówi, że wykonawca samodzielnie lub na wniosek zamawiającego może przedłużyć termin związania ofertą, z tym że zamawiający może tylko raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą, zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni.

O co dokładnie chodzi i jak przełożyć ustawowy slogan z języka „urzędowego” na „ludzki”? Z pomocą spieszy Piotr Szczurek, który opisywał tę kwestię dla portalu experto24.pl.

Termin związania ofertą jest, inaczej mówiąc, pewnego rodzaju "okresem ważności" oferty. W tym czasie wykonawca zobowiązany jest do wypełnienia wszelkich zapisów wynikających z jej treści.

- Niemniej jednak może się zdarzyć, iż określony pierwotnie w specyfikacji termin okaże się zbyt krótki. Wtedy też wykonawca samodzielnie lub na wniosek zamawiającego może przedłużyć termin związania ofertą, z tym że może to zrobić tylko raz. W tym celu co najmniej na 3 dni przed upływem pierwotnego terminu związania ofertą, musi zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, jednak nie dłuższy niż 60 dni. Brak zgody powoduje wykluczenie wykonawcy z postępowania, jednak nie może być przyczyną zatrzymania wadium – wyjaśnia Piotr Szczurek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE