Reklama

Miasto nie dołoży miliona do Budżetu Obywatelskiego. Prezydent wyjaśnia dlaczego

Opublikowano:
Autor:

Miasto nie dołoży miliona do Budżetu Obywatelskiego. Prezydent wyjaśnia dlaczego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W naszym mieście funkcjonuje od kilku lat i ciszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Mowa o Kutnowskim Budżecie Obywatelskim, dzięki któremu udało się zrealizować wiele inwestycji, które w głosowaniu zostały wybierane jako te najbardziej oczekiwane. Może więc warto dołożyć nieco środków, by mieszkańcy mogli mieć jeszcze większy wpływ na to, co dzieje się w Kutnie? Niestety, póki co to niemożliwe. Dlaczego?

Na początku grudnia Wojciech Ziółkowski z Nowoczesnej złożył wniosek dotyczący zwiększenia finansów przeznaczonych corocznie na realizację Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. W. Ziółkowski apelował, by miejskie władze na KBO przeznaczały 2 mln. zł.

Jak informuje prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński, wniosek został odrzucony. Z jakiego powodu?

- Po pierwsze ustawodawca narzuca obowiązek utworzenia budżetu obywatelskiego wyłącznie gminom będącymi miastami na prawach powiatu. Zatem realizujemy budżet obywatelski teraz i wcześniej przede wszystkim z własnej woli i przekonania, że ta forma konsultacji spraw publicznych jest doskonałym narzędziem budowania społeczeństwa obywatelskiego – pisze w odpowiedzi Zbigniew Burzyński.

Dodaje, że według przepisów prawa minimalny poziom wysokości budżetu obywatelskiego to 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. W przypadku Kutna było to 184 191 392,40 zł.

- Zatem nieznacznie, ale jednak przekraczamy standardy obowiązujące w tym zakresie, gdyż kwota graniczna to 920 956,96 zł – stwierdza prezydent.

Zauważa także, że miasto realizując projekty KBO często spotyka się z sytuacją, że koszty realne przewyższają szacunkowy kosztorys i wydatkowane środki są większe niż proponowane. To pokłosie sytuacji na rynku pracy i rynku budowlanym.

- Ze względu na fakt, iż Kutnowski Budżet Obywatelski będzie realizowany według nowych zasad ustawy o samorządzie gminnym, w miesiącach styczniu i lutym będą podejmowane najważniejsze decyzje związane z organizacją i finansowaniem KBO. Rozważymy wówczas możliwość zwiększenia budżetu, m.in. z inicjatywy Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta na projekty różane, dedykowane wdrażaniu strategii marki Kutno-miasto róż. Niestety, już w tym momencie mogę stwierdzić, że nie będzie realnym zwiększenie środków KBO aż do kwoty 2 milionów złotych. Przemawiają za tym ograniczone możliwości budżetu miasta ze względu na bardzo rozbudowany program inwestycyjny, w tym realizację strategicznych projektów unijnych w Kutnie oraz wzrost wydatków na oświatę nie kompensowanych subwencją oświatową. Pański głos traktujemy jako jeden z wielu, które pojawiły się w toku konsultacji z mieszkańcami – pisze Z. Burzyński.

Poprosiliśmy Wojciecha Ziółkowskiego o krótki komentarz do stanowiska Urzędu Miasta w tej sprawie.

- Dziwię się takiej decyzji, ponieważ w kampanii wyborczej Pan Burzyński obiecywał więcej środków finansowych na inicjatywy obywatelskie - mówi nam W. Ziółkowski.

A jak nasi Czytelnicy oceniają tę sprawę?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE