Reklama

Reklama

Miasto odrzuca petycję. Wszystko przez unijny projekt

Opublikowano: 17 listopada 2017 11:42
Autor:

Miasto odrzuca petycję. Wszystko przez unijny projekt - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pod koniec października informowaliśmy o petycji złożonej przez Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89. Jej przedmiotem były ulgi lub darmowe przejazdy autobusami MZK dla osób, które świadczyły pracę w nielegalnych organizacjach i związkach zawodowych w latach PRL. Wczoraj pojawiła się odpowiedź władz miasta, które do proponowanych zmian odnoszą się negatywnie. Dlaczego?

Reklama

Zdaniem stowarzyszenia, ulgi byłyby rodzajem uhonorowania działaczy opozycyjnych, która w znikomy sposób obciążyłaby budżet samorządu. Argumentują to tym, że ulgi dotyczyłyby tylko osób, które w latach PRL świadczyły pracę dla nielegalnych wówczas organizacji. Chodzi tu o np. rozwieszanie plakatów, drukowanie i kolportaż ulotek czy organizowanie spotkań. Wówczas za takie działania można było natknąć się na represje ze strony władz komunistycznych. Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość argumentuje swoje postulaty tym, że w myśl obowiązujących przepisów, Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych.

- Nie ulega wątpliwości, że konstytucja RP nie rozróżnia weteranów walk o niepodległość w zależności od sposobu prowadzenia tej walki, od okresu działalności (przed czy po 1956 r.) czy też od przyznanego rodzaju decyzji. W świetle powyższego, skoro kombatanci mają prawo do ulgowej komunikacji miejskiej, takie samo uprawnienie powinno przysługiwać także świadczącym prace w nielegalnych organizacjach do 1989 r – pisze w uzasadnieniu petycji Daniel Alain Korona, prezes zarządu stowarzyszenia.

Podobne rozwiązania wprowadziły już m.in. Warszawa, Piotrków Trybunalski, Konin czy Kołobrzeg. Czy Kutno dołączy do tego grona? Wczoraj okazało się, że nie. O powodach podjęcia takiej decyzji szczegółowo informuje prezydent Zbigniew Burzyński.
Kutno niestety nie może wprowadzić ulg ani darmowych przejazdów dla osób, które świadczyły pracę w nielegalnych organizacjach i związkach zawodowych w rozumieniu przepisów do kwietnia 1989 r. Wszystko przez obostrzenia w unijnym projekcie w którym uczestniczy nasze miasto - „Poprawa stanu publicznego transportu zbiorowego Miasta Kutno poprzez zakup autobusów niskoemisyjnych oraz modernizację infrastruktury transportowej”

- Kutno jako beneficjent jest zobowiązane do przestrzegania zasad związanych m. in z założeniami „Modelu finansowego” zawierającego progi prognozowanych dopłat do transportu zbiorowego w formie rekompensaty na przyszłe lata – informuje Zbigniew Burzyński.

Propozycja Stowarzyszenia zakłada wprowadzenie poszerzenia uprawnień do korzystania z przewozów ulgowych dla określonej grupy pasażerów. To wiązałoby się ze wzrostem rekompensat pokrywanych z budżetu Kutna, a co za tym idzie, z możliwością przekroczenia progów wskazanych w „Modelu finansowym”.

- Wprowadzenie na chwilę obecną proponowanych zmian bez dokonania całościowej „przebudowy” obowiązującej taryfy stanowi zagrożenie przy realizacji w/w projektu unijnego. Jednocześnie informuję, iż aktualnie trwają prace zmierzające do przeprowadzenia kompleksowej optymalizacji oferty przewozowej realizowanej w ramach publicznego transportu zbiorowego, w związku z czym gruntownej analizie poddana zostanie także obowiązująca taryfa opłat – dodaje prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)
 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Fffff

  Z tym modelem finansowania to jak z kinem kdk. Nie mogą puszczać wartościowych filmów bo jakiś tajemnicze umowy na to nie pozwalają...

 • 4 lata temu | ocena +5 / -5

  Kris

  Dla swoich ulgi są. To tak jak z płatnymi parkingami. Trzeba być głupim i naiwnym żeby w te wymówki uwierzyć.

 • 4 lata temu | ocena +8 / -8

  nyc

  Zrobic Bilet za 1 złotych na cały dzień dla wszystkich bez wyjatków i był by spokój ...

 • 4 lata temu | ocena +18 / -18

  wujek

  Myślę, że to racja i odpowiedzialne podejscie władz.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  .

  A co z Kdr