Dzieci ocalałego z getta odwiedziły Krośniewice
15 lipca Krośniewice odwiedziło dwoje wyjątkowych gości — Joel i Rita Rosenkranz, dzieci Sola Rosenkranza, jednego z nielicznych ocalałych z krośniewickiego getta.
O wydarzeniu poinformowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a gościom towarzyszył Krzysztof Bielawski — badacz cmentarzy żydowskich, pracownik Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która od lat zajmuje się ochroną materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce.
Ojciec Joela i Rity, Sol Rosenkranz, po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jako przedsiębiorca z Nowego Jorku i ocalały z Holocaustu przez wiele lat był lektorem i edukatorem w Simon Wiesenthal Center oraz Museum of Jewish Heritage, dzieląc się swoimi wspomnieniami z tysiącami odwiedzających.
W 2014 roku sfinansował betonowe ogrodzenie otaczające cmentarz żydowski w Krośniewicach, zabezpieczając miejsce pochówku Żydów po latach zaniedbań.
Dziś jego dzieci kontynuują tę misję. Założona przez nich fundacja nie tylko dba o porządek na cmentarzu, ale również założyła fundusz wieczystej opieki nad nekropolią, gwarantując jej ochronę.
Podczas wizyty Joel i Rita spotkali się z Julitą Szczepankiewicz członkinią zarządu TPZK, która od lat utrzymuje stały kontakt z rodziną Rozenkranzów i jest lokalną opiekunką miejsc pamięci związanych z historią Żydów. Zajmuje się m.in. oprowadzaniem potomków krośniewickiej społeczności żydowskiej, poszukujących śladów swoich przodków –w maju br. byli to bracia Alexandre i Joel Krief z Francji.
Goście odwiedzili cmentarz żydowski, gdzie omawiano dalsze prace porządkowe oraz kwestie dojazdu i oznakowania od strony ul. Poznańskiej. Następnie udali się na ul. Kutnowską 2 — do kamienicy będącej przed wojną współwłasnością ich ojca. Zatrzymali się również przy dawnej synagodze, obecnie funkcjonującej jako zakład pogrzebowy, oraz przy kamieniu z tablicą upamiętniającą ofiary krośniewickiego getta, zamordowane w niemieckim obozie zagłady Kulmhof.
Odbyli spacer po byłym sztetlu jeszcze noszącym ślady obecności Żydów mocno nadwerężone przez czas i zaniedbane.
Wizyta była także okazją do spotkania z przedstawicielami władz lokalnych: zastępcą burmistrza Krzysztofem Urbańskim, podinspektorem ds. promocji Adamem Mikołajczykiem i regionalistą Sławomirem Mikołajczykiem.
Rozmowy dotyczyły m.in. Rozmowy dotyczyły m.in. bieżącego utrzymania cmentarza żydowskiego i jego oznakowania, a także inicjatywy fundacji Rosenkranzów – upamiętnienia krośniewickich Żydów w formie tablicy zamontowanej na cmentarzu. Joel podarował przedstawicielom miasta wspomnienia ojca „My name is Sol Rosenkranz” przetłumaczone i opublikowane w „Kutnowskich Zeszytach Regionalnych”. Zastępca Burmistrz wręczył gościom specjalne przypinki jako dowód docenienia ich zaangażowania z korzyścią dla gminy.
Julita Szczepankiewicz, wraz z zaproszeniem do Nowego Jorku, usłyszała z ust Joela Rozenkrantza podziękowania za wieloletnią pracę nad ochroną pamięci o krośniewickich Żydach i dbałość o porządek na cmentarzu żydowskim.
Działania fundacji wsparte przez lokalną społeczność i włodarzy wpisują się w długofalową pracę na rzecz upamiętnienia żydowskiej obecności w Krośniewicach. Dzięki Julicie Szczepankiewicz, TPZK i FODŻ pamięć trwa i zyskuje coraz wyraźniejszy głos, także w sercach tych, którzy powracają do korzeni.
Komentarze (0)