Reklama

Miasto róż za sto lat?

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wielkie centrum handlowe w rejonie ulicy Podrzecznej, duży pierścień terenów zielonych - to wizja architektoniczna i kierunki rozwoju Kutna liczącego ponad 150 tys. mieszkańców.Plan powstał na zlecenie Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego. Zgodnie z nim 150-tysięczne Kutno (teraz ponad 40 tys. mieszkańców), czyli miasto większe od Płocka mieściłoby się na przestrzeni 3865 ha, a zatem o ok. 500 ha więcej niż obecnie. Wyróżniającym się elementem zabudowy mieszkalnej byłyby ośmiokondygnacyjne wieżowce, w których mieszkałby co piąty kutnianin.To niejedyny efekt kurczącego się braku wolnych działek. Proporcje pomiędzy budynkami jednorodzinnymi, a wielorodzinnymi zostały jeszcze bardziej zachwiane na rzecz tych ostatnich. Obecnie tylko 0,8 proc. kutnian mieszka w jednorodzinnym bloku. W przyszłościowym kutnowskim "megapolis" ten odsetek spadłby trzykrotnie.

Najbardziej zwraca zagospodarowanie terenów w okolicy ul. Podrzecznej. W miejscu obecnego targowiska i na pobliskich terenach wyrastają duże centra handlowe. Całe miasto okala duży pierścień zieleni zajmujący ponad 20 proc. powierzchni, o połowę więcej niż obecnie.

Oczywiście istniejący plan zakłada rozbudowę na dużą skalę bazy oświatowej i rekreacyjno-sportowej. W świetle obecnych tendencji kurczącego się różanego grodu - wyjazdów za chlebem za granicę, do większych miast lub przeprowadzek do jednorodzinnych domów pod miastem wizja 150-tysięcznego Kutna wygląda zupełnie nierealnie, ale pomarzyć zawsze można.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE