Reklama

Reklama

Miejska pomoc dla przedsiębiorców. Radni jednogłośnie ‘’za’’

Opublikowano: czw, 30 kwi 2020 10:30
Autor:

Miejska pomoc dla przedsiębiorców. Radni jednogłośnie ‘’za’’ - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Radni miejscy byli jednomyślni i 21 głosami „za” przyjęli uchwałę ws. zwolnienia z podatku od nieruchomości wskazanych przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID – 19.

Reklama

- W związku z ogłoszonym stanem epidemii na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzono czasowe ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorców działających w różnych branżach. Powyższe spowodowało negatywne skutki finansowe dla przedsiębiorców – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Wspomnianą uchwałę można było podjąć na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Rady gmin mają możliwość wprowadzenia w drodze uchwały zwolnienia od podatku od nieruchomości za część roku 2020 gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

- W związku z powyższym, proponuje się zwolnić od podatku od nieruchomości za okres kwiecień, maj i czerwiec 2020 roku grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, których dotyczy zakaz prowadzenia działalności i którzy odnotowali pogorszenie – czytamy w uzasadnieniu.

Poniżej najważniejsze zapisy z projektu uchwały:

§ 1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wykonywanej przez przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości, których działalność gospodarcza została ograniczona przepisami § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 697) oraz poprzedzającego go rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 658, 673 i 674) i których płynność finansowa uległa pogorszeniu o co najmniej 25% w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

§ 2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 1 uchwały dotyczy podatników, których płynność finansowa uległa pogorszeniu na skutek spadku obrotów nie mniej niż 25% obliczonego jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia oświadczenia stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

§ 3. Zwolnienie, o którym mowa w § 1 nie dotyczy powierzchni handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 .

§ 4. Zwolnienie, o którym mowa w § 1 stosuje się za kwiecień, maj i czerwiec 2020 r.

§ 5. Zwolnienie od podatku od nieruchomości stanowi pomoc publiczną, mającą na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce, zgodne z warunkami zawartymi w Komunikacie Komisji – Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 (2020/C 91 I/01) (Dz. Urz. UE C 91I z 20.03.2020, str. 1).

§ 6. Przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy wynikającej z niniejszej uchwały zobowiązany jest do złożenia: deklaracji lub korekty deklaracji na podatek od nieruchomości albo informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w której wykazuje zwolnienie, oświadczenie przedsiębiorcy, stanowiące załącznik nr 1 do niniejszej uchwały oraz formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 7. Organ udzielający pomocy uprawniony jest do kontroli spełniania przez przedsiębiorcę warunków do korzystania ze zwolnienia na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900, 924, 1018, 1495, 1520, 1553, 1556, 1649, 1655, 1667, 1751, 1818, 1978, 2020 i 2200, z 2020 r. poz. 285, 568 i 695).

§ 8. Uchwała obowiązuje do dnia 30.06.2020 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)
 • rok temu | ocena +1 / -1

  Pan z Warszawy

  zal wam ze firmy prowadzimy?gdyby nie my to byscie z glodu zdechli a i tak zdechniecie bo Ukraincy beda pracowac a nie wy.I zapamietajcie to ze my ktorzy prowadzimy firmy to mamy holote tz was by na nas pracowali

  • rok temu | ocena +0 / -0

   Twój peszek

   Taki kurde warszawiak i właściciel... a zdania sklepie nie potrafi. Już nie wspomnę o interpunkcji. Zapamiętaj sobie buraku ze wsi, że nie jesteś w sieci anonimowy :-)

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Adam

  Radni niech uchwałą żeby biznesmeni opłacili zaległe składki za pracowników dosyć oszukali okradli ludzi można to zrobić od razu emerycie mieli by godne emerytury tak jak w UNII

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Xxxx

  Ręka rękę myję biznesmeni yyle się nachapali jak pracowników nie rejrstrowali to oni mają kasy na kilka pokoleń

 • rok temu | ocena +5 / -5

  vv

  dla zaprzyjaznionych firm z UM tz włodarzy to żadna rewelacja oni są jak co roku zwolnieni

 • rok temu | ocena +7 / -7

  Jaja

  Ja też chcę być zwolniony z podatku od nieruchomości itd na czas pandemii.

 • rok temu | ocena +11 / -11

  Nix

  Czy zgodne jest z prawem, gdy firma która rozwozi gaz w butlach zostawia je pod drzwiami i domownik sam musi sobie ją podłączyć ? Czy to jest bezpieczeństwo ?

  • rok temu | ocena +5 / -5

   Butle śmierci

   Przyłączam się do Twojego pytania i jednocześnie apeluję do władz i odpowiednich instytucji by zajęły się tym problemem. Czy znów Polak ma być mądry po szkodzie? Czy musi dojść do nieszczęścia? Jakiś czas temu podobna sytuacja spotkał moich rodziców którzy są już wiekowymi osobami ale pan był tak miły że użyczył chociaż klucz a sam czekał pod drzwiami. Paranoja. Druga rzecz czy ktoś kontroluje duże sklepy spożywcze czy wypełniają ciążący na nich obowiązek związany z wyposażeniem swoich klientów w rękawiczki jednorazowe? Torebki śniadaniowe na ręce to nie to samo, a i są sklepy które tylko zapewniają płyn do dezynfekcji. Ktoś podejmie ten temat? Może media lokalne?