Reklama

Reklama

Mistrz Ortografii Powiatu Kutnowskiego nagrodzony

Opublikowano: pon, 4 gru 2017 12:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Zespole Szkół Nr 1 w Krośniewicach odbyła się szesnasta edycja konkursu „Mistrz Ortografii Powiatu Kutnowskiego". Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Kutnowski - Krzysztof Debich oraz Burmistrz Krośniewic - Julianna Barbara Herman.

Reklama

Do rywalizacji o tytuł mistrza ortografii stanęli najlepsi z najlepszych: I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Kutnie, III Liceum Ogólnokształcące w ZS1 im. St. Staszica w Kutnie, Technikum Nr 1 w ZS1 im. St. Staszica w Kutnie, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. Dr. A. Troczewskiego w Kutnie, Liceum Ogólnokształcące w ZS Nr 1 w Krośniewicach oraz Gimnazjum im. Gen. Wł. Andersa w Ostrowach i Gimnazjum w ZS Nr 1 w Krośniewicach.

Konkurs przygotowany został przez nauczycielki języka polskiego, tekst opracowała Pani Sylwia Ławniczak. Oto on:

Horyzont i chabrowa otchłań

Spaceruję nieśpiesznie wzdłuż brzegu wzburzonego morza. Wokół pustki. Zachwycona bezkresem chwytam promienie słońca i inhaluję świeże, listopadowe powietrze. Niemalże tonę w marzeniach, przytomnieję, zanurzając stopy w chłodnej wodzie. Chwiejąc się od huczącego wiatru i nie tracąc hartu ducha, chronię przed zachlapaniem ponaddwuipóletnią torbę w stylu boho z wyhaftowaną wielogłową hydrą. Kupiłam ją półdarmo w przeddzień hucznego wesela znajomej harcerki. Pochłaniam widoki. W oddali hałaśliwe mewy, które unosząc się i opadając naprędce jak bezzałogowe wahadłowce, bohatersko walczą z żywiołem o pokarm. Inne handryczą się, czyhając na okruchy grahamek i hardo hipnotyzują spojrzeniem hojnych piechurów. Ale heca! Charyzmatyczne chucherko znienacka przechwyciło ohydną, choć superpożywną, chełbię. Starszy, chytry huncwot przechera, hycnął chaotycznie i histerycznie huknął na złodziejaszka. Chuderlawy chłystek bez wahania, w okamgnieniu wzniósł się w powietrze, zostawiając łup. Przypominam sobie o planowanym zakupie upominków. Jest ich tu w bród i zadanie wydaje się arcybanalne, ale - zgodnie z oczekiwaniami – mają być związane z Morzem Bałtyckim. Pośród bezhołowia dostrzegam chciwego handlowca, który opycha kontrahentom pseudopamiątki chińskiej produkcji. Zatrzymuję się, spośród niby żarzących się bursztynów wybieram na chybił trafił. W recepcji hotelowej zerkam na hebanowy stolik, leży na nim broszura z nadrukiem: „Sianożęty - nadmorska wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Ustronie Morskie.” Uśmiecham się i czmycham chybcikiem do pokoju.

Pracy bezbłędnej nie było, bo tekst okazał się trudny do przebrnięcia nie tylko pod względem ortograficznym, ale i interpunkcyjnym. Dyktanda oceniało jury w składzie: Pani Maria Runińska, Pani Edyta Krygier, Pani Małgorzata Głębocka, Pani Sylwia Ławniczak, Pani Aleksandra Marciniak, Pani Monika Pachlińska oraz Pani Grażyna Modlińska. Nagrody i wyróżnienia podczas uroczystości wręczali: Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Krośniewicach – Pan Waldemar Pietrzak, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie - Pani Iwona Kaca oraz Zastępca Burmistrza Krośniewic – Pan Jakub Krygier.

Oto zwycięzcy konkursu:

I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii Powiatu Kutnowskiego” zdobyła Sandra Łukaszewicz z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Dr. A. Troczewskiego w Kutnie – 94 punkty
II miejsce zajął Paweł Cegiełka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza
w Kutnie – 93 punkty
III miejsce zajęła Zuzanna Staniszewska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie – 92 punkty

Przyznano wyróżnienia:

Wyróżnienie I: Adrian Czerwiński z Zespołu Szkół nr 1 im. St. Staszica w Kutnie
Wyróżnienie II: Katarzyna Stępniak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie
Wyróżnienie III: Milena Kaszubska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
  • 4 lata temu | ocena +0 / -0

    xxx

    Mile wspominamy liceum Krośniewice pozdrawiamy