Tworzenie młodzieżowych rad gmin, jest uprawnieniem wynikającym z zapisów ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku. Zgodnie z artykułem 5b tej ustawy „Rada gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy mającej charakter konsultacyjny". Możliwość ta wpisana jest w działania podejmowane przez gminę na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządności wśród jej mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.
W Gminie Kutno z wnioskiem o utworzenie młodzieżowej rady wystąpiła wójt Justyna Jasińska. Miało to miejsce podczas sesji Rady Gminy Kutno w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Decyzja ta była wypełnieniem i realizacją postanowień Strategii Rozwoju Gminy Kutno zakresie trzech celów operacyjnych.
Według statutu Młodzieżowa Rada Gminy Kutno ma 16 radnych, jednak w I kadencji obsadzono 13 mandatów. Młodzieżowa Rada Gminy Kutno I Kadencji to grupa młodych mieszkanek i mieszkańców, wybranych podczas wyborów przeprowadzonych
14 grudnia 2023 roku w szkołach podstawowych w Byszewie, Gołębiewku, Strzegocinie, Wroczynach i Wierzbiu oraz w Urzędzie Gminy Kutno dla młodzieży mieszkającej w Gminie Kutno, a uczącej się w szkołach średnich.
W skład rady weszli: Zuzanna Arkita, Filip Borkowski, Maja Dyśko, Konrad Jagieła, Jakub Krysiak, Wiktor Kowalski, Aleks Kubiak, Maciej Kubicki, Szymon Podlasin, Filip Sakowski, Piotr Sienkiewicz, Natalia Widawska, Alan Zygmański.
Pierwsza sesja odbyła się 28 grudnia 2023 roku. W trakcie jej trwania rada uchwaliła wybór prezydium Młodzieżowej Rady Gminy Kutno w składzie:
1. Przewodniczący Młodzieżowej Rady – Szymon Podlasin
2. Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady – Natalia Widawska
3. Sekretarz Młodzieżowej Rady – Jakub Krysiak
Pierwsza kadencja młodzieżowych radnych kończy się we wrześniu 2024 roku, następne kadencje będą trwały dwa lata. W kompetencji Rady będzie min. przyznawanie nagrody za wyróżniające osiągnięcia w sporcie, edukacji, działalności społecznej, wolontariacie, ochronie środowiska i ekologii, ochronie zwierząt, samorządności i integracji społecznej w Gminie Kutno.
Radni Młodzieżowej Rady Gminy Kutno są powołani do reprezentowania i wyrażania głosu młodych w dialogu z władzami Gminy Kutno. Młodzieżowa Rada Gminy Kutno to ogromny potencjał energii młodych, ich zaangażowania oraz troski o teraźniejszość i przyszłość swojej wspólnoty.
Można wyodrębnić cztery główne formy aktywności młodzieżowej rady:
1.konsultowanie i opiniowanie decyzji władz samorządowych,
2.debatowanie o sprawach dotyczących młodych i gminy,
3.realizacja projektów na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej,
4.zapewnienie widoczności swoich działań.
Radni Młodzieżowej Rady Gminy Kutno, oprócz działań informacyjno-konsultacyjnych, mogą realizować projekty skierowane do młodych ludzi w Gminie Kutno. Pomysły na projekty będą wynikiem obserwacji potrzeb młodzieży, ale również ich pomysłów na rozwój Gminy Kutno oraz na wykorzystanie istniejących szans i zasobów społeczności lokalnej.
Radni Młodzieżowej Rady Gminy Kutno będą samodzielnie wybierać tematy projektów, a następnie we współpracy z Wójt Gminy Kutno, pracownikami Urzędu Gminy Kutno, radnymi Rady Gminy Kutno oraz nauczycielami szkół w Gminie Kutno, realizować uzgodnione przedsięwzięcia. Dzięki temu będą mogli uczyć się podejmowania praktycznych działań na rzecz swej małej ojczyzny. Będzie to doskonała lekcja funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego.
Formy wsparcia Młodzieżowej Rady przez władze Gminy Kutno to:
1. zagwarantowanie opiekuna, który na bieżąco będzie pracował z Młodzieżową Radą Gminy Kutno,
2. zorganizowanie szkolenia przygotowującego Młodzieżową Radą Gminy Kutno do pełnienia swojej roli,
3. zapewnienie przyjaznej i opartej na gotowości słuchania głosu młodych codziennej współpracy władz Gminy Kutno z Młodzieżową Radą Gminy Kutno,
4. promocja działań Młodzieżowej Rady Gminy Kutno.
Info: Gmina Kutno
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.