Reklama

Mniej pieniędzy do Skarbu Państwa, bo mniej mandatów. Protest policji przynosi skutki?

Opublikowano:
Autor:

Mniej pieniędzy do Skarbu Państwa, bo mniej mandatów. Protest policji przynosi skutki? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak donoszą ogólnopolskie media - wpływy z mandatów do budżetu państwa znacznie zmalały. Jest to oczywiście zamierzony efekt będący pokłosiem akcji protestacyjnej przeprowadzanej przez policjantów w całej Polsce, również w Kutnie. Jak widać stosowanie pouczeń zamiast mandatów sprawdza się.

Przypomnijmy, że policjanci akcję protestacyjną rozpoczęli 16 lipca. Do funkcjonariuszy dołączyli także strażacy, strażnicy graniczni, celnicy oraz Służba Więzienna. Mundurowi walczą o obiecane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości podwyżki pensji oraz o poprawę warunków pracy. Z racji faktu, że służby mundurowe nie mogą strajkować, zdecydowali się na protest polegający na oflagowaniu budynków jednostek, radiowozów oraz na udzielaniu pouczeń zamiast mandatów - ale tylko za drobne wykroczenia.

Przyczynia się to do uszczuplenia Skarbu Państwa. O ile? Jak czytamy na stronie NSZZ Policjantów - w porównaniu z lipcem ubiegłego roku w 2018 r. z mandatów do budżetu wpłynęło nawet o 11 mln zł mniej. Są to dane z Urzędu Skarbowego w Opolu, który rozlicza wszystkie mandaty nakładane w Polsce. Przedstawiają one natomiast wpływy z grzywien finansowych nakładanych przez wszystkie służby - nie tylko policję, m.in. straż pożarna czy nadleśnictwo. Jak informują związkowcy, wpływy z mandatów wystawianych przez policję sięgają kwoty rzędu 300-400 mln zł.

Protest może się zatem przyczynić do znacznego uszczuplenia budżetu państwa, a nie minął jeszcze miesiąc, odkąd służby mundurowe przyłączyły się do akcji i póki co żadna jednostka nie zadeklarowała wycofania się z niej. Jeden z mieszkańców Kutna zasiał jednak pewną wątpliwość co do jej kontynuowania w kutnowskiej komendzie, o czym świadczyć ma zniknięcie flag z logo związku z policyjnych radiowozów. Postanowiliśmy sprawdzić tę sprawę i jak zapewnił nas zastępca przewodniczącego łódzkiego NSZZ Policjantów - żadna jednostka nie odłączyła się od protestu.

- Nie dotarły do nas żadne informacje, aby jakakolwiek jednostka w woj. łódzkim zrezygnowała z akcji protestacyjnej. Te flagi mogły się np. zniszczyć. Zatem nie potwierdzam, a wręcz zaprzeczam, żeby jakakolwiek jednostka zrezygnowała z akcji - wyjaśnia Tomasz Borowiecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE