Reklama

Mniej przestępstw i wyższe poczucie bezpieczeństwa - policja podsumowuje półrocze

Opublikowano:
Autor:

Mniej przestępstw i wyższe poczucie bezpieczeństwa - policja podsumowuje półrocze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Aż 86 proc. Polaków uważa, że w Polsce czuje się bezpiecznie. 93 proc z kolei deklaruje poczucie bezpieczeństwa w okolicy, w której mieszka. I choć w minionym półroczu nie brakowało przestępstw kryminalnych, to odnotowano dość wyraźny ich spadek. Komenda Główna Policji podsumowała pierwsze półrocze 2018 roku w zakresie przestępczości.

Osoby, które zazwyczaj nie mają do czynienia z przestępczością zorganizowaną czy gospodarczą, znacznie częściej spotykają się z tzw. przestępczością pospolitą. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, odnotowano jej spadek przestępstw - szczególnie uciążliwych społecznie - przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności.

W I półroczu zmniejszeniu uległa przestępczość między innymi w 7, najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa kategoriach, tj.: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, kradzież samochodu, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem oraz uszkodzenie rzeczy.

- To już kolejny rok, gdy odnotowujemy większą skuteczność policji, a jednocześnie rekordowe wskaźniki poczucia bezpieczeństwa Polaków - 93% czuje się bezpiecznie w okolicy, gdzie mieszka. W jednostkach organizacyjnych Policji w analizowanym okresie przeprowadzono w tych kategoriach łącznie 102 258 spraw, tj. o 6 888 spraw mniej niż w 2017 r. Nastąpił jednocześnie spadek liczby przestępstw stwierdzonych z 124 181 do 114 471 czyli o 9 710 mniej - informuje KWP Łódź.

Spadki dotyczą każdego rodzaju wymienionych przestępstw. Największe ograniczenia nastąpiły w kradzieży cudzej rzeczy. Takich czynów stwierdzono o aż 7 266 mniej niż w 2017 r. Na przestrzeni pierwszego półrocza br. wykrywalność w wyżej wymienionych 7 kategoriach była wyższa o prawie 3 proc. niż w analogicznym okresie 2017 r. Największą wykrywalność odnotowano w przestępczości dotyczącej rozbojów, kradzieży i wymuszeń tj. 88,5 proc.

Zauważalny wzrost skuteczności Policji nastąpił w kategoriach dotyczących kradzieży samochodu i poprzez włamanie oraz kradzież z włamaniem. Wykrywalność wzrosła tu odpowiednio o 8,3 proc, i 6,0 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

- Zauważalna jest także pozytywna tendencja spadkowa czynów karalnych popełnianych przez nieletnich z 7 131 w 2017 r. do 6 806 w 2018 r., czyli o 325 czynów mniej. Nastąpił także spadek liczby podejrzanych nieletnich z 3 711 w 2017 r. do 3 462 w roku 2018 r. tj. o 249 mniej - czytamy na stronie Komendy Wojewódzkiej.

To przegląd niektórych wymiarów działań policji podejmowanych na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. Takie wyniki to jednak nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim motywacja do dalszej wytężonej pracy. Dla funkcjonariuszy to również powód do zadowolenia ze swojej pracy i najlepszy prezent w związku ze zbliżającym się Świętem Policji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE