Reklama

Reklama

Motocykliści pod lupą kutnowskiej policji. Mogą posypać się mandaty

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od początku roku na drogach województwa łódzkiego odnotowano aż 88 wypadków z udziałem motocykli. Zginęło w nich 5 osób, a 79 zostało rannych. W związku z tym policjanci z kutnowskiej komendy przez najbliższe dwa dni będą prowadzić działania pod hasłem „Bezpieczny Motocykl”. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa motocyklistów na drogach.

Reklama

Coraz więcej wypadków z udziałem motocyklistów

Na terenie powiatu kutnowskiego doszło w tym roku do 7 zdarzeń drogowych z udziałem motocykli. 5 osób zostało w nich rannych. Te liczby to jednak nic w skali całego województwa – w 88 takich wypadkach zginęło 5 osób, a 79 zostało poszkodowanych.

Policjanci ruchu drogowego, w tym mundurowi z grupy SPEED w nieoznakowanych radiowozach, przez najbliższe dwa dni wezmą pod lupę wszystkie zachowania motocyklistów.  

- Biorąc pod uwagę tragiczny bilans zdarzeń ostatniego długiego weekendu, podczas którego zginęło 6 osób, z czego 4 to kierujący jednośladami, działania mundurowych skierowane zostaną na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów na drogach poprzez reagowanie na popełniane przez nich wykroczenia  i uświadamianie o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Szczególna uwaga zwracana będzie na nadmierną prędkość, która jest najczęstszą przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych – informuje kom. Edyta Machnik, oficer prasowy kutnowskiej komendy.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Policja przypomina, że aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

  • przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego,
  • dbać o stan techniczny swojego motocykla,
  • kierując motocyklem, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego,
  • dbać o swoją kondycję, stan psychofizyczny,
  • zawsze warto zaplanować trasę,
  • od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,
  • zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.
  • obserwować zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo.

 

- Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazów, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami – podkreśla kom. E. Machnik.

Funkcjonariusze podkreślają konieczność bycia widocznym na drodze. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Zamiast kupować czarny kask, warto np. wybrać jasny lub zakładać elementy odblaskowe. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. 

Info: KPP Kutno

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy