Ambitne plany GDDKiA
To trasa, która jest często pokonywana przez mieszkańców naszego miasta. Jak informuje łódzka GDDKiA, Wojewoda Mazowiecki wydał właśnie decyzje o zezwoleniu inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy autostrady A2 między Łodzią i Warszawą.
Maciej Zalewski z GDDKiA mówi, że te konkretne decyzje obejmują dwa odcinki trasy (C i D) na terenie woj. mazowieckiego. Pierwszy z nich zaczyna się na granicy województw i kończy ok. 3 km przed węzłem Grodzisk Mazowiecki, a drugi z nich na węźle Konotopa.
- Przewidujemy, że dla odcinków (A i B) na terenie woj. łódzkiego, czyli między węzłem Łódź Północ (A1/A2) i granicą z woj. mazowieckim decyzje ZRID zostaną wydane przez Wojewodę Łódzkiego do połowy roku. Docelowo autostrada A2 będzie miała po trzy pasy w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków i po cztery pasy od węzła Pruszków do węzła Konotopa – informuje Maciej Zalewski.
W ramach robót związanych z poszerzeniem obu jezdni, dodatkowe prace zostaną także przeprowadzone na wysokości węzła Łódź Północ (A1/A2). W tym miejscu trasa nie wymaga rozbudowy (są tu trzy pasy ruchu na każdej z jezdni).
- Podjęliśmy decyzję o wymianie nawierzchni oraz oświetlenia drogi na energooszczędne na tym trzykilometrowym fragmencie trasy. Łączna długość przebudowy obejmie 92 km, z czego 89 km to budowa dodatkowych pasów, a pozostałe 3 km obejmują właśnie prace na wysokości węzła Łódź Północ – wylicza przedstawiciel GDDKiA.
Kiedy koniec prac?
Autostrada A2 między Łodzią i Warszawą użytkowana jest już od niemal 13 lat i w tym czasie stała się jednym z najintensywniej używanych odcinków dróg w Polsce. Jej przepustowość zaczyna się wyczerpywać.
GDDKiA zauważa, że na rozbudowę trasy czekają więc zarówno przedsiębiorcy prowadzący firmy transportowe, jak i zwykli kierowcy. Zgodnie z ostatnim Generalnym Pomiarem Ruchu liczba pojazdów poruszających się każdego dnia między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory, waha się od ponad 50 tys. do blisko 100 tys.
- Spodziewamy się, że ruch na tym odcinku będzie stale wzrastał. Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Rozbudowa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą będzie jednym z najtrudniejszych i skomplikowanych zadań, wymagających uwzględnienia szeregu warunków – podkreśla M. Zalewski.
Co najistotniejsze, prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu drogowym. Jednym z najważniejszych założeń jest to, aby na każdym etapie prac dla każdego z kierunków (w stronę Warszawy, jak i Poznania) były dostępne po dwa pasy ruchu.
Wydanie decyzji ZRID, umożliwia ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawców dla poszczególnych odcinków, co powinno nastąpić w drugiej połowie roku. Podpisanie umowy planowane jest na I połowę przyszłego roku, a budowa powinna się zakończyć na początku pod koniec 2028 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.