Reklama

"Na walizkach, czyli historie na czas przeprowadzki"

Opublikowano:
Autor:

"Na walizkach, czyli historie na czas przeprowadzki" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dzień Kobiet obchodzony jest na świecie od 1910 r. W Polsce, po latach zastoju postsocjalistycznego (kiedy to wraz z innymi atrybutami minionej epoki do lamusa odeszły huczne formy obchodów), święto powróciło do kalendarza w formie stosownej do czasów. Nic w tym złego – zawsze warto świętować i cieplej pomyśleć o bliskich, jeśli tylko jest ku temu okazja. Mieszkanki gminy Krośniewice odebrały życzenia również od przedstawicieli władz samorządowych – panów Sławomira Kępistego i Jakuba Krygiera.

Z okazji Dnia Kobiet Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Krośniewicach zaprosiło Panie i Panów na spektakl kabaretowo- muzyczny pt. ,,Na walizkach, czyli historie na czas przeprowadzki”. W programie znalazły się monologi i skecze o kobietach, mężczyznach i relacjach między nimi. Teksty nie były najnowsze – przeciwnie. Okazało się, że przedwojenny ,,Ślusarz” Juliana Tuwima czy powojenny ,,Kapelusz z chabrami” Wiecha (opublikowany w tomie felietonów i opowiadań z lat 1948– 55) czy teksty Stefanii Grodzieńskiej nadal bawią publiczność, a ponadto są zaskakująco aktualne. Zaprezentowane utwory stworzyły znakomitą okazję, by powrócić do stereotypów, za którymi chyba zaczynamy tęsknić. Żyjemy bowiem w czasach ścierających się ideologii, ekspansji genderyzmu, wysłuchujemy dyskusji o płci kulturowej (media wciąż serwują nam dysputy na ten temat), a my – kobiety i mężczyźni – nadal (jak przed wojną i zawsze) potrzebujemy po prostu miłości i szacunku drugiej osoby, a role wolelibyśmy dzielić zgodnie z potrzebami rodziny, a nie w oparciu o obowiązującą linię ideologiczną.

Oprócz monologów i scenek kabaretowych w programie znalazły się także piosenki o kobietach, mężczyznach i łączących ich uczuciach – utwory piękne i mądre jak ,,Jej portret” z tekstem Jonasza Kofty i muzyką Włodzimierza Nahornego czy zupełnie inne w charakterze, z kabaretowym sznytem np. ,,Czy te oczy mogą kłamać” Agnieszki Osieckiej, z muzyką Jana Pietrzaka. Warto podkreślić, że całość programu została przygotowana w stylu retro (nawet piosenka Renaty Przemyk ,,Babę zesłał Bóg” ma już ponad ćwierć wieku!), a finał występów stanowił utwór ,,Dziewczyny, które mam na myśli” w wykonaniu panów (uroczych!) Wojciecha Wolniewskiego i Stefana Hyzopskiego.

Ośrodek Kultury w Krośniewicach zmienia swoją lokalizację, toteż program stanowił okazję, by podkreślić ten fakt i wspomnieć o przeprowadzce. Nowe miejsce prowadzenia działalności (jeszcze nie w pełni gotowe, ale prace już na ukończeniu i życie instytucji prowadzone jest ,,na walizkach”, stąd tytuł spektaklu) odtąd nazywać się będzie OSPa. Z tej okazji na deskach odnowionej sceny wystąpił zespół hinduskich wokalistek z towarzyszeniem grupy meksykańskich mariachi Los Krosniewicos. Połączone zespoły brawurowo wykonały przebój pt. ,,Nasz dom kultury” (tekst własny, muz. kabaret Łowcy.B, choreografia Agustin Egurrola).

W programie Na walizkach, czyli historie na czas przeprowadzki wystąpili:

Aktorzy

Beata Czerwińska (jakże udany debiut sceniczny!)

Dominika Jelonek

Zuzanna Przygodzka

Zbigniew Firadza

Grzegorz Janakowski

Grupa teatralna "Na wspak" w składzie: Katarzyna Stasiak, Kamila Przygońska, Adam Komorowski, Anna Morusgała, Maria Turkowska, Weronika Bednarek, Patrycja Bednarek, Paulina Pałasińska, Oliwia Andrzejczak, Klaudia Andrzejczak, Mateusz Kubikowski

Kapela Krośniewiacy w składzie: Stanisław Stokfisz, Ryszard Jaszczak, Sławomir Tomczak, Tadeusz Pokorski

Wokaliści

Iwona Kobrzyńska

Katarzyna Brewińska

Anna Winkler

Iga Grzebielucha, Ireneusz Grzebielucha

Uczestniczki warsztatów wokalnych: Angelika Cieślińska, Angelika Filipiak, Oliwia Pieniążek, Justyna Lewandowska, Marlena Reptowska

Wojciech Wolniewski

Stefan Hyzopski

Łukasz Marciniak

Wiersz własnego autorstwa wygłosiła Janina Włodarczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE