Reklama

Nadmierna wycinka drzew? „W wielu przypadkach nie mamy na to wpływu”

Opublikowano:
Autor:

Nadmierna wycinka drzew? „W wielu przypadkach nie mamy na to wpływu” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wszyscy wiemy, jak szerokim echem odbija się wycinka drzew - nie tylko w puszczach, parkach czy lasach, ale także w miastach. Radny zauważył, że zbyt dużo idzie ich pod topór, a za mało jest nasadzeń, na czym cierpi nie tylko natura, ale i wizerunek samorządu. Jak to wygląda od strony rządzących?

Niespełna dwa tygodnie temu na naszych łamach mogliście przeczytać o interpelacji radnego miejskiego Rafała Klimczaka, który swoje obserwacje i obawy przelał na papier i przedłożył burmistrzowi gminy Żychlin, Grzegorzowi Ambroziakowi. W piśmie m.in. zarzucił brak solidnych podstaw do wydawania pozwoleń na wycinanie zadrzewień śródpólnych, drzew rosnących wzdłuż rzeki, rowów, a także na terenie skwerów i terenów zielonych. Podkreślił ponadto, że odpowiednie gospodarowanie zielenią miejską przekłada się potem na estetykę miasta i gminy, poprawia ich wizerunek. A braki w tym zakresie jego zdaniem najmocniej widoczne są na nowo powstającym skwerku nad Słudwią. Cały artykuł znajduje się TUTAJ.

Głos w sprawie zabrała teraz druga strona, a na interpelację odpowiedział burmistrz Ambroziak. Włodarz podkreślał z kolei, że urząd gminy stara się systematycznie dokonywać nowych nasadzeń drzew, krzewów i roślin na terenach komunalnych, bazując na bieżących obserwacjach i analizie stanu istniejących obszarów zieleni.

- Bezspornym pozostaje fakt, iż Gmina może przyczyniać się do rozwoju zieleni wyłącznie na własnych gruntach, w obszarze parków komunalnych lub ciągach dróg gminnych. Przepisy ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018r. poz. 1614 t.j.) warunkują szereg wyjątków od uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów (art. 83f w/w ustawy), a zatem w wielu przypadkach burmistrz nie ma wpływu na usuwanie drzew na terenach prywatnych lub gruntach użytkowanych rolniczo - poinformował burmistrz.

W przypadku terenu zieleni nad rzeką Słudwią - przy ul. Traugutta w okolicach mostu, o której wspominał radny, w 2018 roku dokonano nasadzeń 56 sztuk drzew (w tym m.in. lipy, dęby, świdośliwy) oraz 40 szt. krzewów (aronia, deren), które w przyszłości oprócz walorów estetycznych i przyrodniczych będą stanowić miejsce przyjazne chociażby ptakom czy pszczołom.

- Jednocześnie oznajmiam, że w planach jest dokonanie nasadzeń większej ilości krzewów oraz kwiatów na niniejszym terenie, jednakże z uwagi na rozbudowaną infrastrukturę techniczną terenu oraz konieczność pozostawienia niezadrzewionego kilkumetrowego pasa wzdłuż rzeki celem jej czyszczenia, nie planujemy kolejnych nasadzeń drzew - dodał Ambroziak.

Zapewnił dodatkowo, że gmina sukcesywnie będzie czynić starania o wykonywanie kolejnych nasadzeń drzew i krzewów rodzimych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE