Nagroda w dziedzinie kultury przyznana!

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przed dzisiejszą sesją Rady Miasta Kutna prezydent postanowił oficjalnie przekazać nagrodę w dziedzinie kultury za całokształt dokonań artystycznych w ręce Tadeusza Kacalaka.

Dla artysty była to niewątpliwie wzruszająca i wyjątkowa chwila.

- Dziękuje serdecznie za tę nagrodę. Wszystko co robię, robię tak, jak podpowiada mi serce. Kocham Kutno i cieszą mnie wszystkie nagrody, jakie dostaję, ale te najważniejsze dla mnie są własnie te od kutnian - mówił artysta.

Tadeusz Kacalak to rzeźbiarz i kolekcjoner polskiej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Był jednym z pierwszych rzeźbiarzy, który w latach 70-tych XX wieku zapoczątkował specyficzny styl kutnowskiego rzeźbiarstwa funkcjonujący do dziś.

Jest właścicielem jednej z niewielu w Polsce prywatnej galerii sztuki ludowej. w swojej ponad 40-letniej pracy twórczej brał udział w kilkudziesięciu konkursach i przeglądach, miał kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą, między innymi w Kanadzie, Niemczech, Belgii, Stanach Zjednoczonych. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach muzeów w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Płocku, Poznaniu, Kutnie, Łęczycy, Włocławku, jak również w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Od 1997 roku corocznie bierze udział w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Santa Fe Stan Nowy Meksyk. Jest to jedyne na świecie takie wydarzenie, na którym prezentowane są prace twórców z ponad 150 państw świata. Pan Kacalak, za swoje wybitne zasługi dla kultywowania i popularyzowania tradycyjnej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami między innymi: Nagrodą Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w dziedzinie sztuki ludowej (1987), Złotą Odznaką Miasta Kutna (1998), Srebrnym Krzyżem Zasług Prezydenta RP (1998), Dyplomem Stowarzyszenia Twórców Ludowych za całokształt twórczości artystycznej (1998), Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za upowszechnianie kultury ludowej (2000), Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej’ (2004), Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” (2007), honorową Nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego za wybitne zasługi na rzecz kolekcjonerstwa polskiego (2014).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE