Reklama

Reklama

Który zawód jest najpopularniejszy w naszym regionie? Zobacz, czy Twój jest w czołówce

Opublikowano: pon, 31 maj 2021 07:00
Autor: | Zdjęcie: ZUS woj.łódzkie

Który zawód jest najpopularniejszy w naszym regionie? Zobacz, czy Twój jest w czołówce - Zdjęcie główne

Jakie są najliczniejsze zawody w regionie? | foto ZUS woj.łódzkie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia ZUS przygotował informacje na temat najczęściej wykonywanych zawodów w regionie łódzkim. Oszacowano to na podstawie specjalnych kodów w dokumentach zgłoszeniowych do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad 161 tys. takich zgłoszeń.

Reklama

- 16 maja weszła w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA  należy wykazywać kod wykonywanego zawodu - przypomina Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Najliczniejszym zawodem okazał się pracownik ochrony fizycznej – ta grupa zawodowa stanowi 4,5 proc. wszystkich wykazywanych zawodów w dokumentach zgłoszeniowych. Drugą pozycję, czyli około 2,6 proc. dokumentów zgłoszeniowych, zajmują jednocześnie sprzedawca i kierowca samochodu ciężarowego. Trzecia natomiast należy do magazynierów (robotnik magazynowy, magazynier) – 2,3 proc.

Analizując szczegółowo zgłoszenia do ubezpieczeń w grupie pracowników usług ochrony wykazano 15 różnych zawodów. Najliczniejsze z nich to: pracownik ochrony fizycznej, pozostali pracownicy ochrony osób i mienia, portier, pozostali pracownicy usług ochrony gdzie indziej niesklasyfikowani oraz ratownik wodny.

Z kolei w przypadku liczby zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego najwięcej zgłoszeń dotyczy ankieterów (to aż 11,6 proc.). Drugie miejsce w liczbie zgłoszeń zajmują pozostali specjaliści nauczania i wychowania gdzie indziej niesklasyfikowani (3,2 proc.).  

Informacja o kodzie zawodu będzie wykorzystywana głównie do celów statystycznych, np. przy budowaniu polityki państwa na najbliższe lata, w tym zdrowotnej. Potrzeba pozyskiwania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych danych dotyczących wykonywanego przez ubezpieczonego zawodu wynika także z coraz liczniejszych przypadków zgłaszania zapotrzebowania na dane statystyczne, m.in. przez ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy