Reklama

Nauczyciele znów będą strajkować? To może być burzliwy początek roku szkolnego

Opublikowano:
Autor:

Nauczyciele znów będą strajkować? To może być burzliwy początek roku szkolnego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Możliwe, że w październiku nauczyciele znów zaczną protestować. Tak wynika z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”. Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje przeprowadzenie referendum przedstrajkowego.

Ma ono rozpocząć się 2 września, a jego wyniki mamy poznać dwa tygodnie później. Wciąż nie wiadomo jednak jaką formę miałby przyjąć protest.

– Konsultacje w tej sprawie będą trwały do 26 sierpnia. Dopiero po tym dniu zdecydujemy o dalszych protestach – mówi „Rzeczpospolitej" Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Jeśli w referendum nauczyciele stwierdzą, że chcą protestować, wówczas strajk ruszyłby w październiku.

Z badań przeprowadzonych na prośbę Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego przez naukowców z uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego, wynika, że aż 40 proc. nauczycieli uważa, iż ogłoszenie strajku jest potrzebne. Jednak 66 proc. wolałoby, by działania protestacyjne przybrały lżejszą formę niż w trakcie ostatniego strajku. 19 proc. nauczycieli uważa, że strajk jest niepotrzebny.

W grę wchodzą przeróżne formy protestów. Jak podaje „Rzeczpospolita” 26 proc. pedagogów chciałaby blokowania ulic, 37 proc. opowiada się za strajkiem okupacyjnym, a 15 proc. za strajkiem głodowym.

Większość z badanych (68 proc.) jest zdania, że głównym postulatem powinny być podwyżki wynagrodzenia. Z kolei 26.6 proc. chce wzrostu nakładów na oświatę. Pedagodzy postulują również o nową podstawę programową, zmniejszenie biurokracji, a także ustalenia obowiązków w zakresie 40-godzinnego tygodnia pracy.

Na sytuację wpływ będą miały rozmowy między nauczycielskimi związkami zawodowymi a Ministerstwem Edukacji Narodowej, które rozpoczną się 21 sierpnia.

fot. archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE