Reklama

Reklama

"Nawet złodzieje czytali Szaloma Asza!"

Opublikowano: pt, 9 paź 2015 18:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Miejska i Powiatowa Biblioteka w Kutnie stała się dzisiaj miejscem spotkania wielu znawców tematyki czasów i twórczości Szaloma Asza. Na dzisiejszej konferencji naukowej, która stanowiła otwarcie festiwalu, poruszane były tematy sporów o religię, politykę i społeczeństwo. Na miejscu można też było obejrzeć wystawę o Jerozolimie.

Reklama

Festiwal Szaloma Asza stał się przez lata płaszczyzną badań nad twórczością wybitnego pisarza. Zgromadzonych w czytelni gości powitał dziś wiceprezydent Kutna, Zbigniew Wdowiak.

- Cieszę się bardzo, że tak dużo młodych twarzy widać na tej sali dlatego, że Szalom Asz to dziedzictwo historyczne Kutna. Pamięć o wielkim pisarzu, który urodził się w naszym mieście, mieszkał w nim. A niekoniecznie przez mieszkańców Kutna jest w nim współcześnie zauważany. To jest ten element dziedzictwa historycznego, który jest niezwykle ważny dla nas bo przeciez Asz należał do tych pisarzy, którzy otarli się o nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - rozpoczął spotkanie Z. Wdowiak.

Zaproszonymi na konferencję gośćmi specjalnymi byli naukowcy reprezentujacy polskie uczelnie: prof. Sławomir Jacek Żurek, dr Monika Szabłowska-Zaręba, dr Agata Dąbrowska, dr hab. Magdalena Sitarz, dr hab. Andrzej Pawelec i prof. Daniel Kalinowski.

Wśród tematów, które były dziś omawiane znalazły się między innymi kwestie przynależności i asymilacji żydów do społeczeństwa Polskiego, tożsamość żydowska, różniac i podobieństwa między wiarą chrześcijańską i judaizmem oraz zagłada narodu żydowskiego.

Szalom Asz, żydowski pisarz pochodzący z Kutna (i oczywiście jego twórczość) powinien być znany wszystkim entuzjastom klasycznej literatury. Jak się okazało, fanami Asza byli nawet złodzieje, którzy po kradzieży wszystkich wartościowych przedmiotów z domu, przeprosili i tłumacząc swoje postępowanie rodzajem wykonywanej przez nich profesji zostawili kartkę, na której podpisali się Motke ganew, co oznacza Motke złodziej - tytuł jednej z Aszowskich sztuk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)