Reklama

NFZ: "Kutnowski szpital mówi nieprawdę"

Opublikowano:
Autor:

NFZ: "Kutnowski szpital mówi nieprawdę" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Propozycje Narodowego Funduszu Zdrowia są adekwatne do tego, jaką liczbę świadczeń na rzecz pacjentów wykonał szpital, a zasady są jednakowe dla wszystkich - tak wczorajsze wypowiedzi dyrektora kutnowskiego szpitala i starosty komentuje łódzki NFZ, który zarzuca władzom lecznicy podawanie nieprawdziwych danych.

- Bezpieczeństwa zdrowotne mieszkańców powiatu kutnowskiego i finansowanie ich leczenia na co najmniej dotychczasowym poziomie jest priorytetem dla łódzkiego NFZ. Dostępność do świadczeń jest na bieżąco monitorowana - zapewnia Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (na zdjęciu). - Wartość ryczałtu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia dla danego świadczeniodawcy wylicza się według wzoru wskazanego w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2017 r. Kryteria, według których wyliczany jest ryczałt dla podmiotu leczniczego są jednakowe i wspólne dla wszystkich szpitali zakwalifikowanych do PSZ.

Jak dodaje Anna Leder, na wyższy lub podobnej wysokości ryczałt mogły liczyć te szpitale, które wykorzystały ryczałt z IV kwartału roku 2017 na poziomie przynajmniej 98 procent.

- Kutnowski Szpital Samorządowy wykonał ryczałt za IV kwartał na poziomie poniżej 98 procent - podkreśla rzecznik ŁOW NFZ. - Wysokość ryczałtów nie może być dla żadnego z dyrektorów zaskoczeniem. Szpitale, które opiekowały się największą liczbą pacjentów, wykonały wiele skomplikowanych zabiegów zwiększyły wartość ryczałtów od 3 do 11%. W Łódzkiem znakomita większość szpitali - 23 placówki – otrzymała dodatkowe środki z budżetu ŁOW NFZ za parametr, który premiuje świadczeniodawców posiadających m.in. certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. Szpital w Radomsku, który wykonał najwięcej świadczeń otrzymał dodatkowo ponad 2 miliony złotych.

Aktualnie ryczałt na I okres rozliczeniowy wynosi ponad 15 mln zł. NFZ zapewnia, że propozycja na II półrocze jest taka sama. W związku z tym, że wysokość ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy jest uzależniona m.in. od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez świadczeniodawców w poprzednich okresach, możliwe jest zwiększenie go w następnych okresach rozliczeniowych. Wartość ryczałtu na II półrocze szpital otrzymać ma pod koniec września.

- Ponieważ świadczenia odrębnie finansowane nie są częścią składową ryczałtu PSZ, a warunki finansowania w umowie ze Szpitalem w Kutnie zostały ustalone do 30 czerwca, Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał propozycje planów rzeczowo-finansowych na świadczenia od 1 lipca do 31 grudnia 2018 roku. Wartość przedstawionej propozycji kutnowskiemu szpitalowi kształtuje się na poziomie I połowy roku 2018, a zmniejszenia w propozycji wynikają z symulacji realizacji umowy na podstawie danych przesłanych przez szpital w Kutnie za okres I kwartału 2018 roku - tłumaczy Anna Leder i podaje przykład:

Rzeczywiste wykonanie w IV kwartale 2017 na oddziale chirurgii ogólnej wyniosło 21 685 zł, a w I kwartale 2018 r. - 7 251 zł. W tej pozycji ŁOW NFZ zaproponował kwotę 14 502 zł. Spadło także wykonanie umowy na oddziale położniczym – w IV kwartale 2017 - 542 381 zł, a I kwartale 2018 r. - 482 812 zł. W tej pozycji ŁOW NFZ zaproponował kwotę 917 343 zł.

- Podobnie jest w przypadku kalkulacji stawki ryczałtu dobowego SOR, której dokonuje się m.in. na podstawie liczby przyjętych pacjentów i rodzaju zrealizowanych procedur medycznych. W przypadku stawki ryczałtu dobowego na I połowę 2018 r. kalkulację przeprowadzono na podstawie świadczeń z okresu styczeń-grudzień 2016 r., natomiast stawka na II połowę 2018 r. została obliczona na postawie okresu kwiecień 2017 r. – marzec 2018 r. - podaje rzecznik ŁOW NFZ. - Brak wyraźnego wzrostu stawki ryczałtu dobowego SOR w II połowie 2018 r. w stosunku do I połowy roku spowodowane jest głównie spadkiem o ponad 4% sprawozdanej liczby świadczeń w ww. okresach. ŁOW NFZ utrzymał stawkę ryczałtu w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej na poziomie I półrocza 2018 roku. Ponadto szpital podpisał porozumienie z ŁOW co do finansowania wszystkich świadczeń - podkreśla Leder.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE