Reklama

Nie będzie darmowych 30 minut parkingu

Opublikowano:
Autor:

Nie będzie darmowych 30 minut parkingu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W listopadzie ub.r. do Urzędu Miasta Kutna wpłynęła petycja, w której autor wnosił o bezpłatne parkowanie w strefie przez pierwsze pół godziny, a także wprowadzenie udogodnień dla niepełnosprawnych. Rada miasta powiedziała "nie".

Autorem petycji był radny powiatowy Wojciech Ziółkowski, który uważa, że takie rozwiązanie spowodowałoby większą rotację na miejscach postojowych w centrum. Uważa także, że pobieranie opłat od mieszkańców, którzy przyjeżdżają na kilka minut by szybko coś załatwić mija się z celem.

- Zwyczajowo strefa płatnego parkowania służy temu, by rotacja na miejscach postojowych w centrum była większa. Zostawienie samochodu na pół godziny czy na godzinę za darmo nie powoduje tego, że ktoś dane miejsce blokuje przez pół dnia – ktoś przyjeżdża, załatwia szybko swoje sprawy i odjeżdża. Przy tak krótkim czasie postoju pobieranie opłaty mija się z celem. Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu miastach – mówił w listopadzie Wojciech Ziółkowski.
Apelulował także, by wszystkie osoby niepełnosprawne miały przywilej darmowego parkowania, niezależnie od tego, czy posiadają one samochód. Darmowy postój byłby także zagwarantowany dla osób, które taką osobę przywiozą i zaparkują w strefie płatnego parkowania.

- W tej sprawie zgłaszało się do mnie wielu mieszkańców. W Kutnie niby jest darmowa parkowanie dla niepełnosprawnych, ale taka osoba musi posiadać samochód, lub jeżeli go nie posiada to może go wynajmować czy wypożyczać i musi mieć na to umowę notarialną. W tej zmianie chodzi o to, że dana osoba podjeżdża do centrum, kładzie swoją kartę parkingową osoby niepełnosprawnej za szybę i jest zwolniona z opłat – mówi nam W. Ziółkowski.
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Kutna pochyliła się nad petycją – okazała się ona jednak bezzasadna.
Zniesienie płatności za pierwsze pół godziny nie jest potrzebne, bo według rady wszystko działa jak należy.

- Strefa Płatnego Parkowania w mieście umożliwiła stworzenie dodatkowych wolnych miejsc parkingowych, zwiększyła się rotacja parkowania oraz uporządkowała się sytuacja parkingowa w mieście. Tym samym polepszone zostały warunki dla pieszych i zwiększyła się atrakcyjność śródmieścia – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Kolejnym argumentem jest fakt, że strefa wymusiła również kształtowanie właściwych zachowań komunikacyjnych mieszkańców oraz zmianę środka lokomocji części z nich na rower czy komunikację zbiorową. Nie bez znaczenia dla radnych pozostaje również fakt, że wprowadzono kilka udogodnień dla zmotoryzowanych kutnian.

- Rada Miasta Kutno przypomina, że wprowadzono możliwości opłaty za 20 minut parkowania w wysokości 0,50 zł (opłata jest niewielka a czas ten jest wystarczający do załatwienia drobnych spraw przez osobę korzystającą z parkingu). Umożliwiono również dokonywanie opłaty przy pomocy telefonu komórkowego. Dla ułatwienia wprowadzono system moBiLET, aplikację, która pozwala płacić za rzeczywisty czas postoju z dowolnego miejsca, w którym aktualnie znajduje się kierowca – czytamy dalej.

Zwraca także uwagę na fakt zbliżającego się remontu Placu Wolności, który jest największym miejsce parkingowym w Strefie Płatnego Parkowania. Remont spowoduje całkowite jego wyłączenie z możliwości parkowania, co tym samym spowoduje konieczność zaparkowania aut w innych miejscach.

Co do punktu o zniesieniu opłat dla niepełnosprawnych, to rada miasta jego bezzasadność argumentuje tym, że bez tego wymogu mogłoby dochodzić do nadużyć.

- Celem wprowadzenia wymogu zawarcia „odpłatnej czynności cywilno-prawnej lub umowy użyczenia zawartej w formie aktu notarialnego” było uniknięcie różnego rodzaju nadużyć, które mogłyby wystąpić gdyby uchwała nie zawierała takiego warunku.

Autor petycji w mocnych słowach komentuje decyzję Rady Miasta:

- Rada miasta uznała moją petycje za bezzasadną, ja natomiast uznaje argumentację rady za absurdalną. W wielu miastach pierwsze pół godziny czy też godzinach są bezpłatne np. w Płocku i Łowiczu. Kutno jest bogatym miastem w porównaniu do innych miast podobnej wielkości, a mimo to rada nie chce ulżyć swoim mieszkańcom. Przykro mi, że radni miejscy nie słuchają głosu mieszkańców. Na grupie Kutno na FB była przeprowadzona sonda czy mieszkańcy są "za" czy "przeciw" w tej sprawie, około 600 osób poparło moją petycje, a jedynie około 20 osób było przeciw. Pomimo iż stanowisko radnych miejskich jest dla mnie niezrozumiałe i niekorzystne dla mieszkańców to mimo to szanuje ich decyzje, radni zostali wybrani w demokratycznych wyborach i ich głos należy uszanować - komentuje Wojciech Ziółkowski. - Jednocześnie pragnę podkreślić, że po wyborach samorządowych w toczących się rozmowach koalicyjnych jednym z warunków ewentualnego wejścia partii Nowoczesna do koalicji będzie między innymi to co było zawarte w petycji - dodaje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE