Reklama

Nie mają pieniędzy na drogi, w zamian mają zadłużony szpital. Senator pisze do Morawieckiego

Opublikowano:
Autor:

Nie mają pieniędzy na drogi, w zamian mają zadłużony szpital. Senator pisze do Morawieckiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Senator Przemysław Błaszczyk zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. Chodzi o dofinansowania remontów z Funduszu Dróg Samorządowych m.in. w naszym powiecie.

- W związku z interwencją samorządów powiatów poddębickiego i kutnowskiego oraz gminy Świnice Warckie zwracam się z prośbą o zwiększenie i weryfikację wskaźników definiujących procent dofinansowania zadań drogowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Na ostatnim spotkaniu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć, poinformowałem Pana Premiera o omawianym problemie, wskazując, iż powiat poddębicki, jako jeden z najmniejszych w Polsce i typowo rolniczy (42 tysiące mieszkańców), otrzymuje dofinansowanie na poziomie 50%, a np. powiat bełchatowski (jeden z bogatszych w Polsce) ma wskaźnik 68,3%, co jest bardzo zastanawiające. Pan Premier po wysłuchaniu mojej informacji sam był nią zdziwiony i obiecał przyjrzeć się tematowi. Jednostka samorządu terytorialnego może otrzymać ze środków funduszu dofinansowanie zadania powiatowego w wysokości do 80% kosztów realizacji tego zadania. Bez wątpienia infrastruktura drogowa jest jednym z ważniejszych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki. Niemniej jednak powiaty posiadają bardzo rozbudowaną sieć dróg. Powiaty poddębicki i łęczycki posiadają po 300 km dróg, a powiat kutnowski – 500 km – pisze Przemysław Błaszczyk w swoim oświadczeniu.

Dodaje, że niejednokrotnie drogi te powinny być drogami gminnymi lub wojewódzkim. Senator ocenia, że na tę chwilę jakość dróg powiatowych jest daleko w tyle w stosunku do dróg gminnych i wojewódzkich.

- Uważam, iż powinniśmy się głęboko zastanowić nad wydzieleniem specjalnych funduszy dla samorządów powiatowych, z dofinansowaniem na poziomie minimum 80% kosztów planowanej inwestycji. W pojedynczych sytuacjach zbawieniem dla powiatów są zamożne gminy, które na mocy porozumień przejmują drogi powiatowe celem sfinansowania poprawy infrastruktury drogowej. Drogi powiatowe w infrastrukturze lokalnej są najbardziej obciążone transportem, ponieważ łączą wsie ze stolicą gminy i powiatu – napisał P. Błaszczyk.

Senator zwraca także uwagę, że iż pow. poddębicki i kutnowski borykają się z bardzo podobnymi problemami, a konkretnie z powiatowymi szpitalami w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

- Aby zapewnić dostępność i ciągłość świadczenia usług zdrowotnych na terenie tych powiatów, konieczne stało się podjęcie odważnych i drastycznych działań. W obu powiatach z uwagi na tragiczną sytuację finansową szpitali podjęta została decyzja o ich przekształceniu w spółki prawa handlowego, gdzie powiat jako organ założycielski stał się jedynym wspólnikiem. Powiat poddębicki realizuje program naprawczy, w ramach którego SP ZOZ został zlikwidowany i powstało Poddębickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Podobnie jest w powiecie kutnowskim, gdzie szpital był już kilkakrotnie oddłużany. Nowe zarządy tych powiatów muszą teraz również borykać się z tym trudnym problemem. Z kolei charakter zadań powiatu – czy to z zakresu edukacji publicznej, pomocy społecznej, wspierania rodziny czy transportu – jest taki, że jakiekolwiek przesunięcia budżetowe spowodują brak finansów na realizację innych zadań, co wywoła bardzo dotkliwe skutki dla społeczności lokalnej – podkreśla Przemysław Błaszczyk.

Senator dodaje, że nasz powiat i gminy pow. kutnowskiego są liderem w skali województwa jeśli chodzi o organizację nowych połączeń autobusowych. Dzięki temu pozyskiwanie dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych powinni być łatwiejsze.
Jak zauważył Błaszczyk, obecnie w ogóle nie bierze się pod uwagę zamożności danego powiatu przy ustalaniu wysokość dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Aktualna sytuacja finansowa powiatu nie ma wprost znaczenia dla wysokości dofinansowania. Brane pod uwagę są jedynie czynnik drogowy, czynnik ludnościowy, czynnik powierzchniowy i czynnik wyrównawczy (w wysokości 2%). Tym samym wnoszę o zwiększenie dotacji przyznanych dla powiatów poddębickiego i kutnowskiego i gminy Świnice Warckie oraz o zmianę rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych na poszczególne województwa poprzez dodanie czynnika pozwalającego wprost uwzględnić aktualną sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego – kończy senator.

Jak premier i minister odniosą się do oświadczenia P. Błaszczyka? Na pewno o tym poinformujemy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE