reklama
reklama

Nie spisałeś się jeszcze? Możesz to zrobić w Urzędzie Miasta, rachmistrzowie czekają

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/PAP

Nie spisałeś się jeszcze? Możesz to zrobić w Urzędzie Miasta, rachmistrzowie czekają - Zdjęcie główne

pis powszechny potrwa do 30 września | foto poglądowe/PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Coraz mniej czasu pozostało do końca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Kutna, którzy nie brali jeszcze udziału w akcji, wychodzi Gminne Biuro Spisowe.
reklama

Od dnia 13 lipca, w godzinach 15.30 - 18.00 będzie można dokonać spisu w Urzędzie Miasta Kutno (hol na parterze przy wejściu głównym) korzystając z pomocy rachmistrzów spisowych.

- Wszystkich mieszkańców, którzy jeszcze obowiązek spisowy mają przed sobą, serdecznie zapraszamy! Osoby zainteresowane prosimy o to, aby znały swój i wszystkich osób faktycznie mieszkających z nimi w dn. 31 marca 2021 r.,  numery PESEL - apeluje kutnowski magistrat.

Po raz pierwszy w historii spis powszechny jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z grzywną wynoszącą nawet 5 tysięcy zł. Spisać należy się do 30 września.

Jak można się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy (CAWI). Metody uzupełniające to spis telefoniczny (CATI) lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego (CAPI). Od 15 marca GUS uruchomił specjalną infolinię spisową: 22 279 99 99, gdzie można zasięgnąć wszelkich informacji na temat spisu. Jeżeli ktoś nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze.

Metody przeprowadzenia spisu:

1. Samospis internetowy (CAWI). Odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

2. Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo jest realizowany przez rachmistrza spisowego.

Wywiad bezpośredni przeprowadza rachmistrz spisowy. Rejestruje on odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:

- urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej,

 - urzędy wojewódzkie,

- urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama