reklama

Nie zatracić wyobraźni i kreatywności

Opublikowano:
Autor:

Nie zatracić wyobraźni i kreatywności - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaI Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie, czyli najstarsza szkoła średnia w regionie, od początku swojego istnienia wyznacza kierunki i trendy, za którymi podążają inni. Nie inaczej jest dziś, po ponad 110 latach jej funkcjonowania. O tym, co powoduje, że popularny „Dąbrowszczak” wciąż jest na topie rozmawiamy z dyrektorem szkoły, Przemysławem Zawadzkim.

  • Czym wyróżnia się oferta I Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie?

Nasza oferta edukacyjna to połączenie nowości w edukacji z tradycyjną, bardzo dobrą jakością kształcenia. Żadna szkoła w regionie nie ma tak długich tradycji istnienia, w żadnej nie zebrano tak bogatych doświadczeń edukacyjnych. Pozwala to nam łączyć patriotyzm z nowoczesnością współczesnego świata, jakość nauczania z unikalną, docenianą przez uczniów, atmosferą szkoły. Dzięki temu możemy realizować w trakcie pobytu ucznia w liceum model partnerskiego podejścia do procesu edukacji, w którym młody człowiek wraz z nauczycielem w świadomy sposób przygotowuje się do matury i rozwija swoje pasje. Oferta Dąbrowszczaka wyróżnia się właśnie tymi, pozornie sprzecznymi cechami: tradycją i oparciem o wartości oraz otwartością i nowoczesnością. Bezpieczeństwo, funkcjonowanie w określonych nieprzekraczalnych ramach, a z drugiej strony wspaniała atmosfera i właściwy, szczególnie młodym ludziom, duch wolności. Tylko w Dąbrowszczaku, w przyjaznych wnętrzach, młody człowiek będzie mógł liczyć na to, że każdy jego dobry pomysł szkoła pomoże mu zrealizować i otworzy się dla niego nawet w wolnym dniu.

  • Jakie kierunki oferuje Dąbrowszczak?

Dla kandydatów przygotowaliśmy w tym roku cztery kierunki kształcenia.

Pierwszy z nich to klasa z rozszerzoną matematyką, informatyką i fizyką. To jedna z bardzo nielicznych w Polsce klas partnerskich Szkoły Głównej Handlowej. Oferuje zajęcia z matematyki, fizyki i astronomii prowadzone na Politechnice Łódzkiej, Uniwersytetach w Toruniu i Poznaniu. Cechują ją regularne warsztaty informatyczne Akademii Młodych Twórców w Łodzi i udział uczniów w zajęciach online prowadzonych przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Drugi kierunek to realizacja rozszerzonej geografii, matematyki i języka angielskiego. Klasa ta została objęta patronatem Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie biorą cykliczny udział w wykładach na UŁ, Wielkiej Lekcji Geografii oraz Explorers Festival. Spotykają się z ludźmi przygody, wspinaczki, eksploracji i filmu. W trakcie nauki wyjeżdżają na wielodniowe warsztaty przyrodnicze w górach. Cechą charakterystyczną są dodatkowe zajęcia Business English, a od roku 2018/19 konwersacje z native speakerem. Młodzież uczestniczy również corocznie w wymianie uczniowskiej z Gimnazjum w Geitheim w Niemczech.

Następną w ofercie jest klasa z rozszerzoną biologią, chemią i matematyką oraz dodatkową edukacją ratowniczo-pożarniczą. To absolutna nowość na skalę naszego powiatu i jedna z nielicznych takich klas w Polsce. Będzie ona funkcjonowała w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Chętni uczniowie w ramach działań realizowanych w okresie feryjnym będą brali udział w certyfikowanych szkoleniach z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, Kursie Ratownika Wodnego, podstawowym Kursie Strażaka, kursie prawa jazdy kat. B, zajęciach z ratownictwa górskiego, nurkowania itp. Otrzymując w tych zakresach uprawnienia będą mogli liczyć na dodatkowe punkty przy rekrutacji do Straży Pożarnej, uczelni pożarniczych i medycznych. Istotna jest realizacja tych wszystkich zajęć w trakcie warsztatów, obozów feryjnych. Dzięki temu wszyscy zainteresowani, także z innych klas, będą mogli w nich wziąć udział. Taki układ powoduje również, że młodzież tej klasy niezainteresowana edukacją ratowniczo-pożarniczą uczęszcza do „normalnego”, gwarantującego wysoką jakość nauczania, biol-chemu.

Wreszcie w naszej ofercie znajduje się również klasa z rozszerzonym językiem polskim i historią oraz wiedzą o społeczeństwie albo językiem angielskim. W tej klasie nowością na skalę powiatu będzie możliwość wyboru trzeciego przedmiotu rozszerzonego - języka angielskiego albo wiedzy o społeczeństwie. Wierzymy w młodych ludzi, dlatego ich decyzji, jako pierwsi w naszym powiecie, pozostawiamy ten wybór. Uczniowie uczestniczą w zajęciach edukacji prawnej , warsztatach dziennikarskich, wyjazdach do Radia Zet, Radia PiK. W trakcie tych wyjazdów młodzież spotyka się z koordynatorami programów radiowych, dziennikarzami, aktorami, pisarzami. Od wielu lat uczniowie tej klasy zostają laureatami i finalistami licznych, ogólnopolskich olimpiad.

Jak więc widać oferujemy w tym roku wiele nowości. Wszystko po to, by zapewnić młodemu człowiekowi maksymalne możliwości rozwoju, bardzo dobrze zdany egzamin maturalny i dostanie się na wymarzone studia.

  • Jakimi sukcesami mogą pochwalić się uczniowie szkoły?

To wszystko, o czym wspomniałem wyżej, sprawdza się w praktyce dnia codziennego. Świadectwem są liczne sukcesy uczniów i nauczycieli. Nasi uczniowie byli laureatami i finalistami Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiady Historycznej, Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Wiedzy o Prawie, Wiedzy o Państwie i Prawie, konkursów matematycznych, językowych i chemicznych. Osiągają oni liczne sukcesy sportowe - wygrywają zawody powiatowe, reprezentują nasz powiat w zawodach regionalnych. Jednak przede wszystkim podkreślić chcę fakt, że w stu procentach zdają egzamin maturalny, osiągając wyniki średnie zdecydowanie wyższe niż te krajowe. To dzięki nim i ich sukcesom stale jesteśmy obecni wśród najlepszych polskich liceów wg rankingu Perspektyw, a jak wiadomo, to wcale nie jest powszechne osiągnięcie.

  • W takim razie: jakimi sukcesami pochwalić mogą się nauczyciele?

Nauczyciele Dąbrowszczaka to pasjonaci swego zawodu. Tworzą doświadczony zespół, który doskonale wie, jak poprowadzić ucznia do celu, w jaki sposób nim pokierować, by osiągnął sukces. Kadra kształci się i podwyższa swoje kwalifikacje. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy w szkole realizowany był projekt „Get ready - gotowi do edukacji i życia zawodowego w Europie”. W całości finansowany był ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - PO WER. Pozwolił on jednej trzeciej nauczycieli liceum kształcić się w trakcie warsztatów i kursów na terenie Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii. Wszystko po to, by zdobyte kompetencje i doświadczenia przenieść na grunt Dąbrowszczaka w celu tworzenia prawdziwie europejskiej, otwartej i nowoczesnej szkoły. Sądzę, że to prawdziwa miara myślenia o uczniu - nauczyciele kształcą się dla niego.

  • Co oprócz nauki oferuje szkoła?

I Liceum to nie tylko zajęcia lekcyjne, to także możliwość realizacji pasji i zainteresowań w najróżniejszych obszarach. Po zakończeniu lekcji, często w weekendy, szkoła rozbrzmiewa dźwiękami prób muzycznych. Odbywają się zbiórki harcerskie, działa jedyna w polskich szkołach średnich Grupa Ratownictwa Medycznego Ochotniczej Straży Pożarnej „Dąbrowszczak” oraz redakcja najstarszego, nieprzerwanie ukazującego się szkolnego pisma PRZEBOJEM. Młodzi ludzie wyjeżdżają ze swoimi nauczycielami na warsztaty, wycieczki rowerowe. Tradycją są odbywające się kilka razy w roku rajdy górskie. Wiele z pozalekcyjnych działań szkoły możliwe jest tylko dzięki pasji uczniów i nauczycieli. Takimi przedsięwzięciami są organizowane od wielu lat dla mieszkańców Kutna pikniki rodzinne, spotkania wielkanocne dla samotnych kutnian, branie pod opiekę kolejnych rodzin w ramach Szlachetnej Paczki, udział w kwestach na rzecz Hospicjum i wiele innych. Wielokrotnie działania Dąbrowszczaka widoczne są daleko poza jego murami, wpisując się w ideę dra Troczewskiego, że ta szkoła ma promieniować na miasto i region.

  • Jakie plany szkoła ma na przyszłość?

Nie zatracić wyobraźni i kreatywności w kształtowaniu szkoły. Nie zapomnieć, że jesteśmy dla uczniów i mieszkańców naszego miasta i powiatu. Podążać za, a czasem wyprzedzać ducha czasu w projektach edukacyjnych. Kontynuować świetną tradycję, by Pan Doktor Troczewski się za nas nie wstydził.

Myślę, że najuczciwiej jest postawić sprawę jasno: jeśli chcesz uczyć się w nowoczesnej, bezpiecznej i niepowtarzalnej szkole, jeśli chcesz dobrze zdać maturę i dostać się na wymarzone studia, jeśli chcesz rozwinąć swoje zainteresowania -

DOŁĄCZ DO NAS!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo