Reklama

Niebezpieczne szczepionki w mieście? Sanepid uspokaja

Opublikowano:
Autor:

Niebezpieczne szczepionki w mieście? Sanepid uspokaja - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W tym tygodniu informowaliśmy o szczepionkach, które (głównie w woj. lubuskim) były podawane pacjentom mimo, iż powinny zostać zutylizowane. Według specjalistów istniała realna obawa, że taki proceder mógł odbywać się w całym kraju. Zapytaliśmy kutnowską stację sanitarno-epidemilogiczną, czy problem dotyczy także naszego powiatu.

Na szczęście z przekazanych nam informacji wynika, że żadnemu z pacjentów nie podano szczepionki, która powinna wylądować „w śmietniku”.

- Na terenie powiatu kutnowskiego w roku 2017 oraz w latach ubiegłych nie zarejestrowano żadnego przypadku podania pacjentowi szczepionki wstrzymanej lub wycofanej z obrotu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego – informuje Sylwia Lewandowska, kierownik oddziału epidemiologii w kutnowskim sanepidzie.

Dodaje także, że powiatowa stacja sanitarno-epidemilogiczna na bieżąco monitoruje sytuację. Szczepionki muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach i temperaturze. W różnych częściach kraju był z tym spory problem, zwłaszcza po załamaniach pogody i przerwach w dostawie prądu. Czy podobnie było także w naszym regionie?

- Zgodnie z monitoringiem zużycia szczepionek stosowanych przez placówki nadzorowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kutnie w roku ubiegłym nie zanotowano w placówkach wykonujących szczepienia obowiązkowe i zalecane awarii sprzętu służącego do zapewnienia właściwego „ łańcucha chłodnego” wskazanego przez producentów w wymaganiach dla tego preparatów leczniczych – dodaje S. Lewandowska.

Z przekazanych nam informacji wynika, że z powodu uszkodzenia opakowań szczepionek lub upływu terminu ważności, świadczeniobiorcy przekazali do utylizacji:

  • 29 amp. DTP;
  • 2 fiolki Euvax 1,0;
  • 35 amp-strzyk Imovax Polio,
  • 1 amp-strzyk. ACT HIB;
  • 13 amp-strzyk MMR,
  • 1 fiolka Euvax 0,5; 20 amp. Clodivac;
  • 12 amp. Tetana;
  • 5 amp-strzyk Boostrix,
  • 4 amp-strzyk. Pentaxim

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE