Reklama

Reklama

Niebezpiecznie na ''krajówce'' pod Kutnem? Mieszkańcy chcą fotoradaru, tymczasem…

Opublikowano: wt, 6 paź 2020 15:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czy Droga Krajowa nr 60 w okolicach Kutna jest bezpieczna? Zdaniem niektórych odpowiedź jest oczywista – nie. Czy na poprawę takiego stanu rzeczy mógłby wpłynąć montaż fotoradaru lub odcinkowego pomiaru prędkości? Mieszkańcy odpowiadają – tak. A co na to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Inspekcja Transportu Drogowego?

Reklama

Mieszkańcy i kierowcy z gminy Strzelce (pow. kutnowski) od dłuższego czasu wskazują na fakt, że kierowcy poruszający się Drogą Krajową nr 60 notorycznie przekraczają prędkość. Zaznaczają, że ma to miejsce niemal całą dobę, także w godzinach największego natężenia ruchu. Niedawno w tej sprawie ponownie do naszej redakcji zgłosiła się grupa mieszkańców.

- Kiedyś był tu fotoradar, wtedy ten problem nie był aż tak uciążliwy. Ponowna instalacja takiego urządzenia mogłaby wpłynąć na zachowanie kierowców. Dobrym pomysłem byłby też odcinkowy pomiar prędkości – mówi nam mieszkaniec gminy Strzelce.

Dodaje, że pędzące samochody - często samochody ciężarowe - są największym zagrożeniem dla pieszych, w tym dzieci.

Zwróciliśmy się więc do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zapytaliśmy m.in. czy GDDKiA jako zarządca prowadziła bądź prowadzi rozmowy w sprawie fotoradaru lub OPP w Strzelcach z Inspekcją Transportu Drogowego, a także czy GDDKiA ma alternatywne pomysły na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 60 w Strzelcach. Odpowiedź jest krótka:

- Jeśli chodzi o montaż, użytkowanie fotoradarów i wszystkie wynikające z tego konsekwencje, jest to całkowicie w gestii ITD. Zatem tam należy kierować wnioski w tej sprawie – w jednym zdaniu odpowiada GDDKiA.

Jakie jest z kolei stanowisko Inspekcji Transportu Drogowego? Zdaniem ITD w Strzelcach obecnie nie ma konieczności instalacji fotoradaru lub Odcinkowego Pomiaru Prędkości. Jaka jest argumentacja takiego stanowiska?

- Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie planuje instalacji urządzenia rejestrującego przekroczenie dopuszczalnej prędkości w Strzelcach w pow. kutnowskim. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym realizuje obecnie projekt rozbudowy systemu fotoradarowego, w ramach którego planowany jest montaż nowych urządzeń. W wyborze lokalizacji opiera się na przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego analizie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w której ww. miejsce nie zostało wskazane jako to w którym w pierwszej kolejności należało by zainstalować fotoradar czy też odcinkowy pomiar prędkości – odpowiada nam Biuro Informacji i Promocji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Podsumowując – zdaniem mieszkańców w Strzelcach nie jest bezpiecznie, dlatego są oni zwolennikami montażu fotoradaru lub OPP. Zdaniem ITD nie jest to koniecznie, ponieważ z analiz wynika, że w Strzelcach jednak jest bezpiecznie.

Z relacji mieszkańców gminy Strzelce wynika, że zamierzają oni nadal walczyć o poprawę bezpieczeństwa na DK 60, więc do tego tematu na pewno będziemy wracać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • rok temu | ocena +2 / -2

  rewelacja

  Tak. Mieszkańcy jeżdżą prawidłowo. Pytanie kto powoduje wypadki? Tylko nie piszcie mi ,że wypadki powodują tylko bezdomni?

 • rok temu | ocena +1 / -1

  PM

  Niech wam progi założą ,jak na Słonecznej. Jeszcze trochę to będę zawieszenie robił. Te progi są źle zamontowane, są za wysokie.

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Inspektor Canar(d)

  Chory system. To ubezwłasnowolnienie lokalnych samorządów. Nie mają wpływu na zapewnienie maximum bezpieczeństwa swoim mieszkańcom. To w Warszawie ktoś zza biurka decyduje o poziomie bezpieczeństwa. Jedynym kryterium to liczba ofiar... To może też egzekwować wymóg zapinania pasów tylko w miejscach niebezpiecznych?

 • rok temu | ocena +9 / -9

  RJ

  Tak to jest, jak urzędasy zza biurka, bez kwalifikacji podejmują decyzje.

 • rok temu | ocena +12 / -12

  Eku

  13 LAT TEMU zginęła młoda dziewczyna były pisma...blokada drogi i fotoradar postawiono ....czemu zniknął....komu przeszkadzał.....

 • rok temu | ocena +5 / -5

  Strzelce czy nie

  "Mieszkańcy i kierowcy Strzelce..." - a można Panie Autorze po polsku (o co w ogóle chodzi w tym jakże dziwnym stwierdzeniu) ? Z czego wynika kropka po ITD - "Zdaniem ITD. w Strzelcach..." a żeby było śmieszniej to w dalszej części tekstu już jej nie ma ? O nadużywaniu przecinków nie chce mi się już pisać...

 • rok temu | ocena +17 / -17

  jan

  najbardziej fotoradar jest potrzebny w pomarzanach koło krośniewic nigdzie w powiecie nie było tyle ofiar śmiertelnych co tam