Reklama

Niegodne pensje nauczycieli? Urząd: "Mamy na to niewielki wpływ"

Opublikowano:
Autor:

Niegodne pensje nauczycieli? Urząd: "Mamy na to niewielki wpływ" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nauczyciele otrzymują niegodne wynagrodzenia? Wskazuje na to kampania Związku Nauczycielstwa Polskiego mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zbyt niskie, zdaniem ZNP, stawki. Akcja dotarła również do Kutna, o czym świadczył wywieszony na SP Nr 9 plakat. Jak do sprawy odnosi się organ prowadzący szkołę, czyli miasto?

1751 zł - tyle wynoszą rzeczywiste zarobki nauczycieli rozpoczynających pracę w placówkach oświaty. Plakaty z taką informacją pojawiły się w kilkudziesięciu miastach Polski. Jak twierdzą związkowcy, kampania ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zbyt niskie, niemotywujące zarobki, które są nieadekwatne do ciężaru pracy i odpowiedzialności, jaka ciąży na nauczycielach. W związku z tym na billboardach widnieje hasło "Chcemy godnie zarabiać!".

- Chcemy, żeby wszyscy mieli świadomość, ile wynosi minimalne wynagrodzenie początkującego nauczyciela. To szokująco niska stawka, szczególnie że w innych branżach pracownik otrzymuje „na dzień dobry” o wiele wyższe pieniądze, np. supermarkety oferują zarobki na poziomie 3,5 tys. zł – mówił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Od 1 kwietnia stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego wzrosły o 5,35 proc. Odtąd nauczyciele z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym zarabiają zgodnie z informacją na plakatach ZNP - 1751 zł netto, nauczyciele kontraktowi - 1798 zł, mianowani – 2033 zł, a dyplomowani – 2377 zł.

Wywieszony na budynku Szkoły Podstawowej Nr 9 w Kutnie plakat z hasłem "Chcemy godnie zarabiać" zrodził więc pytanie: czy pracownicy oświaty mogą liczyć na podwyżki od władz miasta? Jak czytamy w odpowiedzi Jarosława Kotlińskiego, naczelnika Wydziału Edukacji UM, samorządy nie mają dużego wpływu na ustalanie wysokości średnich lub minimalnych pensji dla nauczycieli. Regulacjom lokalnych władz podlegają jedynie dodatki motywacyjne i funkcyjne.

- Wysokość wynagrodzeń nauczycieli, zarówno średnich jak i minimalnych, ściśle określona jest przepisami prawa (ustawa Karta Nauczyciela oraz Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej) i regulowana centralnie. Samorząd, poprzez obowiązek tworzenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez miasto Kutno ma niewielki wpływ na kształtowanie wysokości wynagrodzeń nauczycielskich. Należy zauważyć, iż funkcjonujące w Kutnie regulacje w zakresie wynagradzania nauczycieli zapewniają uzyskiwanie średnich wynagrodzeń, których wysokość określa ustawa Karta Nauczycielska, a wypłacane dodatki wyrównawcze dotyczą jedynie nauczycieli stażystów oraz dyplomowanych, a wysokość jest relatywnie niewielka - czytamy w odpowiedzi naczelnika Jarosława Kotlińskiego.

Kotliński informuje, że trwają obecnie prace mające na celu wprowadzenie zmian w zapisach regulaminu wynagradzania dotyczących w szczególności wysokości dodatku za wychowawstwo klasy. Nie wpłyną one zaś w znacznym stopniu na wysokość nauczycielskich wynagrodzeń.

- Tym co może wpłynąć na odczuwalne podwyżki są: zwiększenie kwoty bazowej w ustawie budżetowej państwa oraz podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej - dodaje naczelnik Wydziału Edukacji.

Czy nauczyciele wywalczą wyższe pensje? Temat będziemy monitorować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE