Reklama

Niemal tysiąc wniosków o 300 plus. A będzie o wiele więcej!

Opublikowano:
Autor:

Niemal tysiąc wniosków o 300 plus. A będzie o wiele więcej! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od początku lipca rodzice mogą składać przez internet wnioski o wyprawki szkolne dla swoich dzieci w ramach programu 300 plus. W sierpniu o świadczenie będzie można ubiegać się również poprzez złożenie stosownych dokumentów. Pracownicy ośrodka ostrzegają jednak, że wtedy na pewno będą kolejki. Warto się więc pospieszyć.

Z założenia 300 plus przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia. W przypadku osób, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 24 lat. Nie ma tutaj kryterium dochodowego, tak jak w przypadku 500 plus. Jest jednak jedno "ale". Świadczenie nie przysługuje osobom, których dzieci uczą się w szkołach policealnych lub dla dorosłych.

300 plus ma być przyznawane raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Wnioski można składać do 30 września. W lipcu elektronicznie, a w sierpniu również tradycyjnie. Osoby, które będą się ubiegać o świadczenie w wakacje, otrzymają pieniądze do końca września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, wypłata następuje w czasie 2 miesięcy od momentu złożenia stosownych dokumentów.

Kto może złożyć wniosek o 300 plus? Rodzic, opiekun prawny dziecka, osoba, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem, rodzina zastępcza, a także pełnoletni uczniowie, którzy nie są na utrzymaniu rodziców na skutek ich śmierci lub na podstawie zarządzonego sądownie prawa do alimentów z ich strony.

- W okresie od 1 lipca do 19 lipca drogą elektroniczną wnioski o świadczenie Dobry Start (300 zł) złożyło 990 osób - informuje Małgorzata Pilichowska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych MOPS Kutno.

Wnioski są w trakcie weryfikacji i na chwilę obecną nie pojawiły się żadne problemy, np. sytuacje, aby oboje rodzice złożyli wniosek na to samo dziecko.

- Przewidujemy, że do 30 września może wpłynąć około 2 800 wniosków - dodaje kierownik.

Wnioski o świadczenie dobry start nie wymagają załączania żadnych dokumentów, wystarczy je prawidłowo wypełnić.

- Wnioski o świadczenie wychowawcze, ale dotyczy to wniosków składanych na pierwsze dziecko, wymagają załączenia chociażby dokumentów potwierdzających sytuację dochodową rodziny. Zarówno przy wnioskach Dobry Start jak i świadczeniu 500+, w przypadku osób samotnych, weryfikujemy pod czyją opieką pozostaje dziecko - informuje M. Pilichowska.

Dodajmy, że od początku lipca można również składać wnioski o 500 plus. Póki co kutnowski MOPS otrzymał ich 229.

- W 2017 roku wypłacono 39 649 świadczeń na kwotę 19,7 mln zł - mówi kierownik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE