Nowa ulica – tylko gdzie?

Opublikowano:
Autor:

Nowa ulica – tylko gdzie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na wtorkowych obradach Rady Miasta został odczytany wniosek dyrektora II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie, Barbary Rostek-Nowackiej. Pismo dotyczyło prośby o podjęcie uchwały w sprawie nadanie jednej z ulic w mieście imienia i nazwiska wieloletniego pedagoga, nauczyciela geografii i regionalisty, Czesława Widelskiego. Prosty, nieomal banalny dokument wywołał krótką, acz burzliwą dyskusję.

Część radnych uznała za absurdalny pomysł nazywania kolejnych ulic – jednym z najczęściej pojawiających się argumentów był fakt, iż po prostu nie ma żadnych nowo wybudowanych ulic.

Starostwo i inne organizacje zasypują nas tego typu prośbami, nie myśląc nawet o tym, że brak jest nowych ulic. Gdyby chociaż w tego typu wnioskach zaproponowali zmianę nazwy już istniejącej ulicy... Może niech lepiej zajmą się remontem i budową dróg, niż kwestiami ich nazywania – mówili radni podczas sesji, na czele z Przewodniczącym, Jackiem Sikorą.

Jak do tej pory, sprawa została otwarta.

W uzasadnieniu wniosku pani dyrektor Rostek-Nowacka napisała – „Czesław Widelski (...) w 1955 roku podjął pracę zawodową w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Tutaj przez kilkadziesiąt lat nauczał geografii, również języka rosyjskiego. W swojej pracy pedagogicznej chętnie eksperymentował. W roku szkolnym 1968/1969 prowadził eksperyment pedagogiczno-ekonomiczny, wprowadzający do zajęć lekcyjnych elementy ćwiczeń terenowych. Prowadzone pod jego kierownictwem badania między innymi na terenie Łęczycy, Konina, Włocławka, Łowicz, Gniezna, Kruszwicy zaowocowały obszernymi pracami w specjalistycznej prasie oraz eksponatami szkolnymi. Był twórcą nowoczesnej pracowni geograficznej. (...) W latach 1957-1988 zorganizował 63 obozy wędrowne dla młodzieży. Trasy jego obozów wiodły po terenie całej Polski, dając jej uczestnikom możliwość poznania najpiękniejszych zakątków Polski. (...) Poza pracą zawodową przez wiele lat niezwykle aktywnie społecznie działał w różnych miejscowych organizacjach i komitetach. Od 1986 roku był członkiem zwyczajnym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (...) W latach 1988-1989 wchodził w skład redakcji czasopisma „Głos Kutnowski” wydawanego przez TPZK. Na jego łamach po raz pierwszy podjął obszerną publicystykę poświęconą losom społeczeństwa polskiego w Rosji Radzieckiej podczas II Wojny Światowej. (...) Jako jeden z pierwszych w Kutnie podjął systematyczne badania (również jako członek Rodziny Katyńskiej) losów oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych i zaginionych w latach II Wojny Światowej na Wschodzie. (...) W połowie lat 90-tych XX w. podjął się również organizacji w Muzeum Regionalnym w Kutnie dwóch wystaw czasowych poświęconych Katyńczykom i Sybiraków ziemi kutnowskiej. Od połowy lat 90-tych należał do grona założycieli, potem członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie (...)”

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE