Reklama

Nowa wystawa w muzeum regionalnym

Opublikowano:
Autor:

Nowa wystawa w muzeum regionalnym - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Łódzki Dom Kultury zapraszają na wernisaż wystawy "Kamienie pamięci, kamienie niepamięci... Cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego", który odbędzie się w poniedziałek, 24 czerwca o godz. 17:00 w siedzibie MRK w Ratuszu.Wystawa jest częścią projektu „Wielokulturowy Pejzaż Województwa Łódzkiego" nawiązujego do historii ziemi łódzkiej z XIX i początku XX wieku, kiedy zamieszkująca te tereny społeczność żydowska, ewangelicka i prawosławna stanowiły znaczącą część etnicznej mozaiki.

Ks. biskup Jan Cieślar opisał wystawę następującymi słowami: "… wystawa, za którą autorom należą się słowa uznania i za którą dziękuję, jest ciekawym przewodnikiem po miejscach zapomnianych a mówiących tak wiele o dziejach ziemi łódzkiej w czasach od XIX stulecia do lat pięćdziesiątych XX wieku.

Jestem głęboko przekonany, że ekspozycja stanowi interesujące dotknięcie przeszłości i stanie się inspiracją do wielu refleksji. Wierzę także, że wiejskie cmentarze ewangelickie ziemi łódzkiej będą dla oglądających źródłem wielu głębokich przeżyć.

W dzisiejszych czasach społeczność ewangelicka w okolicach Łodzi ma charakter diasporalny. W przeszłości jednak była bardzo liczna, a przez swoje zaangażowanie prężnie działała na rzecz rozwoju Łodzi, okolicznych miast i wsi w całym okręgu. Ta fotograficzna opowieść jest więc swoistym epitafium dla wszystkich tych, którzy już odeszli, pozostawiając po sobie ślady widoczne do dnia dzisiejszego.

Na tym polega pewien paradoks historii, że jest ona – jak pisał Cyceron – świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia i zwiastunką przyszłości. W takie właśnie pojmowanie dziejów wpisuje się ta wystawa.

Życzę Państwu udanej podróży przez historię – aby upamiętnione na fotografiach wiejskie cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego dostarczyły nie tylko przeżyć estetycznych, ale stanowiły też źródło ciekawych, pogłębionych refleksji nad upływającym czasem”.

Wystawie towarzyszy publikacja. Ekspozycja będzie prezentowana w naszym Muzeum do połowy sierpnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE