Reklama

Nowe przepisy o ochronie zdrowia. Solarium dozwolone... od lat 18

Opublikowano:
Autor:

Nowe przepisy o ochronie zdrowia. Solarium dozwolone... od lat 18 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie mamy dobrych wieści dla zwolenników sztucznej opalenizny, którzy jeszcze nie przeskoczyli progu pełnoletniości. W życie weszła bowiem nowa ustawa o ochronie zdrowia przed negatywnym skutkiem opalania na solarium, przez którą osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły z niego korzystać. Co więcej, zakazuje ona reklamowania takich obiektów.

Jeszcze w ubiegłym roku - 15 września sejm uchwalił „Ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium” autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Traktuje ona o tym, iż osoby niepełnoletnie nie będą mogły korzystać z solariów. Zakłada ona przede wszystkim zakaz korzystania z urządzeń emitujących promieniowanie UV przez osoby poniżej 18. roku życia, zakaz promocji i reklamy tych usług oraz nakazuje informować o ryzyku związanym z korzystaniem z solariów.

Ustawodawcy opierają się na stwierdzeniu, że korzystanie z solarium jest równie szkodliwe, jak uzależnienie od tytoniu czy alkoholu. Jednak, o ile w obecnych czasach wiedza na temat szkodliwości tytoniu i alkoholu wydaje się być już wiedzą powszechną, o tyle w przypadku korzystania z solariów znaczna część społeczeństwa wciąż nie jest świadoma negatywnego wpływu na zdrowie. Co więcej, czasami wręcz tkwi w przekonaniu o prozdrowotnym działaniu opalania solaryjnego.

- Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, jednak najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Skóra osób młodych nie jest jeszcze w pełni dojrzała (komórki macierzyste znajdują się bliżej powierzchni skóry niż u osób dorosłych), co znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe skóry - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla również, że największy wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory mają takie aspekty stylu życia, jak palenie papierosów, niewłaściwa dieta, brak ruchu oraz ekspozycja na promieniowanie i zanieczyszczenie środowiska. Nie mówi się o tym, że już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75 proc. (jednokrotne – o 20 proc.)

Pod ustawą podpisało się Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, które podkreśliło, że zakaz korzystania z solarium przez osoby do 18. roku życia jest absolutnie konieczny.

- Należy podkreślić, że polscy dermatolodzy od 2004 roku inicjowali i wspierali prace nad projektami ustaw wprowadzających ograniczenia w ekspozycji osób poniżej 18 roku życia na sztuczne promieniowanie UV dla celów pozamedycznych - opiniuje Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

Lekarze uważają, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, szczególnie w okresie dorastania w sposób znaczny zwiększa zachorowalność na nowotwory skóry. Czerniak, najgroźniejszy nowotwór skóry, jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Wprowadzenie zakazu spowoduje zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności z powodu tych nowotworów.

Ustawa przewiduje również sankcje za niestosowanie się do przepisów, bowiem za ich nieprzestrzeganie będą nakładane kary do nawet 50 tys. zł. Nad przestrzeganiem nowego prawa ma czuwać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE