reklama

O pracy na roli z Tomaszem Walczewskim

Opublikowano:
Autor:

O pracy na roli z Tomaszem Walczewskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWystawa Zielone AGRO SHOW - POLSKIE ZBOŻA to coroczna impreza rolnicza. W tym roku po czterech latach obecności w Kąkolewie zmieniła swoje miejsce na Sielinko koło Opalenicy (woj. Wielkopolskie). Jednak praca na roli to ciężki kawałek chleba. Na kilka pytań dotyczących właśnie tej dziedziny odpowiedział Radny Rady Miejskiej w Krośniewicach i Przewodniczący NSZZ RI Solidarność Ziemi Kutnowskiej Tomasz Walczewski.Jesteśmy po kolejnym AGRO SHOW, co dają rolnikom takie integracyjne wyjazdy?Rolnicy poprzez uczestnictwo w tego typu wystawach mają możliwość zapoznania się z ofertami wszystkich czołowych producentów związanych z branżą rolną, mogą zapoznać się nie tylko z nowinkami w dziedzinie maszyn rolniczych i urządzeń, ale także z ofertami producentów nawozów, środków ochrony roślin, nasion itp.

Jak sadzisz jakie będą plony, bo eksperci uważają, że 2014 rok ma być rekordowy pod tym względem?

Rolnicy mają warsztat pracy pod chmurką i nigdy nie wiemy, jak na tym wyjdziemy i co zbierzemy, możemy na ten temat porozmawiać, gdy będziemy po żniwach. Jeżeli będą rekordowe zbiory, to ceny w skupach będą niskie. W mojej ocenie na wysokie plony zanosi się jeżeli chodzi o rzepak, pszenicę, kukurydzę i burak cukrowy. Sytuacja polskiego rolnictwa nie jest najlepsza. Spowodowane jest to zbyt małymi dochodami i dużymi kosztami produkcji oraz hodowli zwierząt. Rolnicy dostają oczywiście unijne "dopłaty", ale żeby tak się stało rolnik musi spełnić wiele warunków. Sytuację polskiego rolnictwa pogarsza także eksport różnych produktów z zagranicy, z innych krajów Europy. Szansą na poprawienie tej sytuacji może być jedynie wzrost zapotrzebowania na produkty rolne (zboża itp.) oraz poprawienie sytuacji rynku rolnego w kraju.

Jaki jest koszt wyposażenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego? Czy przeciętny rolnik ma szanse podołać wymogom?

Polski rolnik, który stawia na zakup nowoczesnych, wydajnych maszyn i urządzeń rolniczych jest zmuszony korzystać z dofinansowania ARiMR i kredytów preferencyjnych, gdyż koszty wyposażenia nowoczesnego gospodarstwa lub nawet jego modernizacja jest niemożliwa do pokrycia z wypracowanych środków. Z tego co mi wiadomo największą popularnością spośród wszystkich działań finansowanych z PROW 2007 - 2013 cieszyła się wśród rolników pomoc na "Modernizację gospodarstw rolnych". W tym działaniu można było otrzymać z ARiMR aż 300 tys. złotych dofinansowania.

Jakie będą kolejne lata? Co zrobić żeby na roli nie żyło się tak ciężko?

Uważam, że kolejne lata przysporzą rolnikom jeszcze więcej problemów. Koalicja rządząca PO-PSL zapowiada reformy w sferze podatków rolnych i ubezpieczeń (reforma KRUS). Zmiany te, moim zdaniem, doprowadzą do upadku średnich gospodarstw rolnych, których właściciele zadłużyli się w bankach, aby modernizować i podnosić wydajność swoich gospodarstw.

Praca na roli kiedyś była cięższa, ale bardziej opłacalna. Dlaczego teraz to się zmieniło?

Praca w rolnictwie jest obecnie lżejsza, gdyż rolnikowi dużo pomaga technika. Wiele gospodarstw jest już silnie zmechanizowanych i nie wymagają one tyle pracy co kiedyś. Trzeba stwierdzić jednak, że praca na roli, mimo że jest dużo łatwiejsza niż przed laty, nadal nie jest satysfakcjonująca.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Dziękuję bardzo.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE