Reklama

Obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą

Opublikowano:
Autor:

Obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz Liceum Ogólnokształcące PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie zapraszają do udziału w obchodach 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą w sobotę, 21 września o godz. 10:00 w Parku Wiosny Ludów w Kutnie.

W programie obchodów:
- msza św. polowa,
- oficjalne podniesienie flagi państwowej – hymn państwowy,
- otwarcie uroczystości przez prezydenta miasta Kutno,
- apel pamięci,
- wręczenie medali „Pro Patria” oraz „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”,
- składanie kwiatów przy tablicy gen. Tadeusza Kutrzeby,
- zwiedzanie Muzeum Bitwy nad Bzurą,
- żołnierski poczęstunek
- pokaz kawaleryjski oraz prezentacja człogu TKS.

Przed Muzeum Bitwy nad Bzurą prezentowana będzie Polska Tankietka TK-S z okresu II RP. "Tankietkami" nazywano lekkie bezwieżowe czołgi rozpoznawcze TK (TK-3) i TKS, które były podstawowymi i najliczniejszymi pojazdami pancernymi Wojska Polskiego przed wojną.

Pojazd, który będzie prezentowany w Kutnie pochodzi z kolekcji pana Jacka Kopczyńskiego i był pierwszym oryginalnym polskim pojazdem, jaki można było zobaczyć w ruchu na terenie Polski od września 1939 roku.

Prezentacja ta miała miejsce w czasie rekonstrukcji bitwy nad Bzurą we wrześniu 2005 r. Tankietka została odkupiona od norweskiego rolnika mieszkającego za kołem podbiegunowym, któremu służyła za ciągnik rolniczy. Pojazd ten pochodzi z 1936 roku i posiada pewne nie standardowe rozwiązania np. brak chorągiewek sygnalizacyjnych.

Obchodom towarzyszy rajd motocyklowy Szlakiem walk nad Bzurą, który odbędzie się w dniach 20-22 września na terenie powiatu kutnowskiego.

W sobotę 21 września od godz. 15 na Placu Marsz J. Piłsudskiego rozgrywać się będą zadania rajdowe, m. in. wolna jazda, slalom czy konkurs elegancji. Pomiędzy godz. 16.00 a 17.00 będzie można oglądać zabytkowe motocykle, natomiast od 15.30 a 17.00 wystawę hełmów, prezentację w mundurach oraz prezentację Sierpeckiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Segreh.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE