Reklama

Reklama

Obchody upamiętniające powstanie getta żydowskiego w Kutnie

Opublikowano: pon, 15 cze 2015 21:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W związku z 75. rocznicą utworzenia przez Niemców w Kutnie getta dla ludności żydowskiej mieszkańcy Kutna zebrali się pod tablicą pamiątkową na budynku cukrowni "Konstancja" przy ulicy Mickiewicza, gdzie w hołdzie złożono kwiaty.- II wojna światowa w zasadniczy sposób zburzyła ówczesny porządek. Zniszczyła przede wszystkim ludność żydowską na terenie Kutna, w wyniku decyzji o ostatecznym rozwiązaniu. Niemcy przystąpili do świadomej, w pełni zorganizowanej eksterminacji ludnści żydowskiej. To właśnie tutaj, na terenie cukrowni "Konstancja" zostało utworzone getto. Getto, którego kolejnym krokiem była eksterminacja kutnowskich Żydów. Dziś niewielu z nich przetrwało, kilkuset z ponad 7-tysięcznej społeczności. Po wojnie część z nich wróciła do Kutna, ale sukcesywnie je opuszczali, opuścili Polskę. Pozostała pamięć, ale pamięć, że tutaj było getto - mówił wiceprezydent Zbigniew Wdowiak.

Reklama

Następnie obecni pojawili się w Centrum Teatru Muzyki i Tańca, gdzie wyświetlono pierwszą z pięciu części filmu Agnieszki Arnold pt. "Kutno", przedstawiającego historię zagłady Żydów kutnowskich.

Kolejnym punktem dzisiejszych obchodów był występ Chóru Żydowskiego Clil w repertuarze pieśni z okresu II wojny światowej. Chór wystąpił pod kierownictwem Magdaleny Szymańskiej i Wojciecha Pławnera w akompaniamencie: Dominika Domińczaka - klarnet, Aleksandra Stachowskiego - akordeon, Jakuba Wójcika - kontrabas, Wojciecha Pławnera - skrzypce oraz Magdaleny Szymańskiej - pianino.

Podczas dzisiejszego koncertu pojawiły się takie utwory jak: "Hine ma tow", "Ani Maamin", "Eli, eli", "Adon olam", "Zog nit kejn mol", "Mach ci di ajgelech", "Kalt", "Za kolczastym silnym drutem łódzkie getto jest zakute", "Jadą dzieci", "Od Jiszama", "Ma nawu", "Ose szalon" oraz "Hatikwą".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)