Reklama

Obcokrajowcy będą służyć w straży pożarnej lub policji? Jest petycja w tej sprawie

Opublikowano:
Autor:

Obcokrajowcy będą służyć w straży pożarnej lub policji? Jest petycja w tej sprawie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ustawa określająca funkcjonowanie Państwowej Straży Pożarnej może ulec zmianie. Do sejmowej Komisji ds. Petycji trafiło właśnie pismo, które przewiduje możliwość zatrudnienia w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej obcokrajowców. Jeśli zmiany przepisów weszłyby w życie, oznaczałoby to, że w kutnowskiej straży również mogliby służyć obywatele innych państw. Co ciekawe, do sejmu trafił wcześniej podobny wniosek dotyczący policji.

Najpierw, w połowie października pojawiła się petycja dotycząca służby obcokrajowców w jednostkach policji. Wnioskodawca zaznaczał, że "jeżeli policja nie otworzy się na obywateli z krajów UE, Ukraińców, Białorusinów,czy Rosjan z Kartą Polaka, to wkrótce Polacy „będą musieli liczyć tylko i wyłącznie na strażników gminnych lub sami z bronią w rękach bronić się przed napastnikami, złodziejami, gwałcicielami i mordercami”. Służbę w policji mogła by pełnić osoba zameldowana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy przed przystąpieniem do pełnienia służby, posiadająca prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej o nieposzlakowanej opinii.

Teraz natomiast do komisji trafiła petycja w sprawie zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej w zakresie umożliwienia osobom nieposiadającym obywatelstwa polskiego pełnienia służby. Jej autor nie jest znany, póki co wiadomo jedynie, że w petycji zaproponowano zmiany w dwóch artykułach: art 28 ust 1. oraz art 30 ust 1.

Art. 28, ust.1: “Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.”

Art. 30, ust. 1: „1. Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej, strażak składa ślubowanie według następującej roty: ,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka, uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.”

W pierwszym przypadku zapis "Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski" zostałby zmieniony na "Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić osoba zamieszkała na terytorium Polski przez okres co najmniej 6 miesięcy". Z kolei w przypadku zmian w art. 30, ust. 1, strażak niebędący obywatelem Polski składałby ślubowanie słowami "Ja, osoba zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej..." zamiast "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej...".

W uzasadnieniu natomiast czytamy:

- Jeśli władze Państwa Polskiego nie dopuszczą do pracy w Państwowej Straży Pożarnej obcokrajowców, przy jednoczesnym przyzwalaniu na odchodzenie strażaków na emerytury po 15 latach służby (tych przyjętych przed 1 stycznia 2013 rokiem) lub w wieku 55 lat (tych przyjętych po 1 stycznia 2013 roku) w 2038 roku (lub 2028 roku w przypadku wywalczenia prawa wszystkich funkcjonariuszy do przejścia na emerytury po 15 latach służby) będziemy krajem z niewystarczającą liczbą strażaków zapewniających bezpieczeństwo obywateli polskich w przypadku pożarów, powodzi, wypadków komunikacyjnych.

Decyzja jeszcze nie zapadła, ale jeśli sejm uzna petycję za zasadną, zostanie ona skierowana do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Co o tym myślicie? Waszym zdaniem to dobry pomysł?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE