Reklama

Obcokrajowcy stawiają na Kutno. Zameldowanych jest już...

Opublikowano:
Autor:

Obcokrajowcy stawiają na Kutno. Zameldowanych jest już... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie jest tajemnicą, że w Kutnie można spotkać coraz więcej obcokrajowców. Wielu z nich przyjeżdża do miasta róż w celach zarobkowych, o czym świadczy liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców wydanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Wielu z nich osiedla się tutaj na stałe bądź tymczasowo. O tym z kolei świadczy liczba zameldowanych obywateli innych państw.

140 - tyle osób niebędących obywatelami Polski zameldowało się w ubiegłym roku w Kutnie.

- Zmieniła się sytuacja z obcokrajowcami w naszym mieście. Jeszcze parę lat temu byli oni nierozpoznawalni, niezameldowani, a w roku ubiegłym zameldowało się 140 - poinformował prezydent Zbigniew Burzyński.

Zdecydowaną większość stanowili obywatele Ukrainy. Tych w 2018 r. zameldowano bowiem 102.

Duża liczba cudzoziemców, prócz wnioskowania o pobyt stały lub tymczasowy w Kutnie, występuje również z wnioskiem o nadanie numeru PESEL. Jest on potrzebny m.in. ZUS-owi lub Urzędowi Skarbowemu. Obcokrajowcy, którzy meldują się w danej gminie na pobyt dłuższy niż 30 dni, numer ten otrzymują automatycznie. Jeśli jednak z różnych przyczyn nie mogą być zameldowani, wówczas muszą wystąpić ze specjalnym wnioskiem.

- 183 obywateli innych narodowości wystąpiło o nadanie numeru PESEL. Te liczby wskazują, że jednak swoje życie będą wiązać z miastem - mówił prezydent podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Nie jest też tajemnicą, że setki cudzoziemców podejmują zatrudnienie w kutnowskich zakładach i przedsiębiorstwach. Z danych na koniec grudnia wynika, że w ubiegłym roku Powiatowy Urząd Pracy wydał 182 zezwoleń na pracę cudzoziemców. Oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, jakie otrzymał PUP w 2018 roku było natomiast ok. 28 razy więcej, bo aż 5 718.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE